Business news from Ukraine

63% справ щодо нападників на правоохоронців потрапляють до суду – дослідження Опендатабот

11 Вересня , 2023  

При цьому, із року в рік кількість таких проваджень зменшується

З 2020 року в Україні було відкрито понад 3,5 тис. кримінальних справ за фактами опору правоохоронцям або нападу на них. В результаті суддями було винесено 1,4 тис. вироків.

Про це повідомляє Опендатабот, посилаючись на дані ГПУ та власне дослідження пошуковика по судовому реєстру Бабуся.

За даними Генпрокуратури, за останні чотири роки в Україні було відкрито більш ніж 3,5 тис. кримінальних справ за фактами опору правоохоронцям, нанесення їм тілесних ушкоджень або посягання на їхнє життя. Відповідальність за дані злочини передбачена статтями 342, 345 та 348 Кримінального кодексу України.

З року в рік кількість таких проваджень поступово зменшувалася. Якщо в 2020 році їх було відкрито 1,2 тис., то в 2022-ому — лише 647 справ. Що стосується поточного року, станом на початок осені було порушено 564 справ за напад на правоохоронців.

Більше половини цих проваджень потрапляють на розгляд суддів — 2,2 тис. або 63% справ. 

При цьому, за результатами судового розгляду було ухвалено 1,4 тис. вироків. Опендатабот під час аналізу вказаних категорій справ за допомогою пошуковика по судовому реєстру Бабуся підрахував, що 91% з них — обвинувальні.

Контекст

Нагадаємо, 29 серпня 2023 року в місті Дніпро патрульний поліцейський застосував вогнепальну зброю до чоловіка, який здійснив напад на нього і його напарницю. За попередніми даними, це трапилося під час затримання жінки, яка перебувала в одній автівці з цим громадянином, порушила ПДР і не виконувала законні вимоги правоохоронців. За результатом інциденту чоловік помер на місці події, а обидва постраждалі патрульні пізніше потрапили до лікарні через отримання тілесних ушкоджень.

У відношенні патрульного, який використав пістолет, Державним бюро розслідувань було відкрито кримінальне провадження за фактами умисного вбивства (ч.1 ст. 115 ККУ) та перевищення службових повноважень (ст. 365 ККУ). У свою чергу, Нацполіція після даного інциденту розпочала слідство за фактом посягання на життя патрульних (ст. 348 ККУ).

63% справ щодо нападників на правоохоронців потрапляють до суду — Опендатабот