Business news from Ukraine

В Україні вже зібрано 100 тис. тонн урожаю зернових – Мінагрополітики

В Україні вже зібрано понад 100 тис. тонн зернових урожаю-2024, повідомив в ефірі єдиного національного телемарафону виконувач обов’язків міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

“За даними на попередній четвер було 50 тис. тонн. Уже сьогодні можна говорити про понад 100 тис. тонн. Основні культури, з яких починається збиральна, це ячмінь – як озимий, так і частково ярий, – а також горох і пшениця”, – сказав він.

За словами в.о. міністра, Мінагрополітики поточного року прогнозує врожай зернових і зернобобових культур на рівні 56 млн тонн.

“Це попередній прогноз. Природно, більш чітка цифра буде пізніше. Але це непоганий показник з урахуванням того, що в країні, на жаль, третій рік повномасштабного вторгнення”, – підкреслив Висоцький.

Він констатував, що по зернових культурах спостерігається скорочення виробничих площ, що пов’язано зі зміною сівозміни. Водночас, під олійними культурами площі розширено.

“Якщо ми говоримо про ріпак, соняшник, сою, то в нинішньому році очікується виробництво понад 20 млн тонн, можливо навіть у межах 22 млн тонн”, – зазначив в.о. міністра.

Він додав, що олійні культури мають меншу врожайність з гектара, проте їхня вартість вища, ніж у зернових. Це дасть змогу отримати українським аграріям показники врожаю не менші, ніж у попередні роки.

“Українські аграрії збирають урожай із 80% сільгоспплощ, оскільки 18-20% сільгоспугідь тимчасово перебувають в окупації. Водночас усі підконтрольні Україні сільгоспземлі повністю засіяні”, – резюмував в.о. міністра агрополітики.

,

“Континентал” розпочав збір врожаю озимих культур з 89,5 тис. га

Агрохолдинг “Контінентал Фармерз Груп” розпочав першу хвилю збору врожаю озимих культур, які вирощують на 89,5 тис. га, повідомила прес-служба агрохолдингу.

Згідно з повідомленням, у сезоні-2024 озимою пшеницею в агрохолдингу зайнято 43,2 тис. га, озимим ріпаком – 33,4 тис. га, озимим ячменем – 12,9 тис. га.

Жнива в “Контінентал” стартували з обмолоту озимого ячменю на кластері “Львів”, за яким вступили в жнива кластери “Галич”, “Буковина” і “Центр”. По завершенню збирання ячменю розпочнеться обмолот озимого ріпаку – у першій декаді липня. Збирання озимої пшениці прогнозується на середину липня, розповіли в агрохолдингу.

За інформацією операційного директора “Контінентал Фармерз Груп” Костянтина Шитюка, через особливості цьогорічної весни та пролонговану вегетацію озимини в агрохолдингу очікували дуже ранній старт жнив. Однак ситуацію змінила тривала посуха в травні, і лише на початку червня аграрії по всьому західному регіону отримали достатню кількість опадів, що нормалізувало тривалість розвитку культур.

“Збирання ячменю ми розпочали все ж таки значно раніше середніх строків: червневі опади практично не вплинули на його розвиток. А ось жнива озимого ріпаку та озимої пшениці розпочнуться у звичні терміни – в липні. До цьогорічної збиральної кампанії ми готувалися особливо серйозно з огляду на наявність суттєвих чинників невизначеності, пов’язаних із можливістю руху вантажного автотранспорту, переміщення техніки, змін законодавства про мобілізацію тощо. Відчувалися труднощі в постачанні запчастин, порушення в логістиці, але загалом навесні нам вдалося підготувати техніку, забезпечити ресурси і вийти на старт готовими на 100%”, – пояснив Шитюк.

В агрохолдингу зазначили, що елеваторні потужності “Контінентал” забезпечені генераторами для забезпечення безперебійної роботи під час перебоїв в електропостачанні та повністю готові приймати культури ранньої групи. Агрохолдинг також повністю забезпечений необхідною технікою для проведення жнив: частка орендованих одиниць не збільшилася порівняно з попередніми роками і становить близько 15%.

“Єдине питання, яке може негативно вплинути на жнивну кампанію, – забезпечення вантажними авто для вивезення врожаю, адже більшість перевізників не належать до галузей критичної інфраструктури”, – резюмували в “Контінентал”.

Агрохолдинг “Мрія” і компанія CFG, об’єднані під назвою “Контінентал Фармерз Груп”, працюють як єдиний бізнес із листопада 2018 року, коли “Мрія” уклала угоду з міжнародним інвестором Salic UK про продаж активів.

Salic заснована 2012 року. Її єдиним акціонером є Державний інвестиційний фонд Саудівської Аравії, який інвестує у виробництво сільськогосподарської та тваринницької продукції.

, ,

Україна продовжує нарощувати експорт молочних продуктів – “Інфагро”

Україна, незважаючи на невисокі ціни на світовому ринку, у травні наростила експорт більшості молокопродуктів, як порівняно з квітнем поточного року, так і порівняно з травнем 2023 року, повідомило інформаційно-аналітичне галузеве агентство “Інфагро”.

На думку експертів, причина цього – суттєве зростання обсягів переробки на тлі значно слабшого, ніж торік, зростання внутрішніх продажів. Серед основних товарних позицій Україна найменше експортує вершкове масло та сирні продукти. Порівняно з травнем минулого року помітно зріс експорт спредів, казеїну та сухої сироватки.

Разом з тим, обсяги імпорту молочної продукції (масла вершкового, сиру сичужного, сиру плавленого) у травні скоротилися. Всупереч очікуванням, перестав збільшуватися імпорт сиру. Це пов’язано з трендом до зростання цін на молоко і молокопродукти в Європі і, зокрема, в Польщі, основному постачальнику цього продукту в Україну, пояснили аналітики.

“У червні експорт молочних продуктів ще більше зросте, а імпорт, очевидно, знизиться”, – прогнозують в “Інфагро”.

Як повідомлялося, Україна в січні-березні 2024 року наростила експорт молочних продуктів більш ніж на 40%. Водночас імпортні поставки скоротилися, проте аналітики закликають вітчизняних виробників проводити розумну цінову політику, щоб не втратити завойовані позиції на внутрішньому ринку.

,

Німеччина надала Держприкордонслужбі України 41 вантажівку Mercedes Arocs

Німеччина посилила боєздатність прикордонних загонів бригадного типу, надавши 41 великогабаритний транспортний засіб, а саме вантажівки Mercedes Arocs, повідомляє пресслужба Державної прикордонної служби України в телеграм-каналі.

“Я і вся Державна прикордонна служба щиро вдячні Федеральному уряду Німеччини, Міністерству закордонних справ Німеччини в особі міністра Анналени Бербок, за цю ініціативу і реальну підтримку України та прикордонної служби”, – зазначив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко.

Вантажівки урочисто передав надзвичайний і повноважний посол Німеччини в Україні Мартін Єгер. Завдяки їм покращиться логістика на фронті.

, , ,

У 2,1 рази більше електрокарів ввезли в Україну у 2024 році

Які марки користуються найбільшим попитом?

Рекордні 20,8 тисяч електроавто ввезли в Україну за 5 місяців 2024 року. Попри відключення світла, попит на електрокари виріс у 2,1 рази за рік.

Кількість електроавто зростає рік до року. Так, цьогоріч ввезли рекордну кількість таких машин — 20 785. Це у 2,1 рази більше, ніж за аналогічний період 2023 року, коли було ввезено 9 736 електрокарів.

Загалом на електроавто припадає 12,9% від загальної кількості імпортованих автівок.

Серед усіх електрокарів найбільшим попитом в українців користується TESLA — 4 742 автівки. На другому місці — VOLKSWAGEN: 3 194 електроавто, а замикає трійку лідерів  NISSAN — 3 034 електрокари. Найзатребуванішими моделями серед “електричок” стали NISSAN LEAF, TESLA MODEL 3 та VOLKSWAGEN ID.4.

Лідером серед регіонів з ввезення електрокарів стала Львіщина — 13,5%, за нею йдуть Київ (13,1%) та Одеська область (9,3%).

https://opendatabot.ua/analytics/electrocars-2024-5

На 13% більше заробили лідери добувної промисловості у 2023 році

Понад 365 млрд грн доходу отримали компанії-лідери добувної промисловості минулоріч за даними Індексу Опендатабота. Їх сукупний дохід зріс на 13% порівняно з першим роком повномасштабної. Більше половини сукупного доходу топу припадає на 2 державні компанії. Ще 6 компаній належать групі СКМ Ріната Ахметова.

365,26 млрд грн склав сукупний дохід лідерів добувної промисловості у 2023 році за даними Індексу Опендатабота. Це навіть на 11% більше, аніж до початку повномасштабної війни.

Лідує у цьогорічному Індексі державна “Укрнафта”, яка збільшила дохід у 2,3 рази за 2023 рік — до 95,17 млрд грн. Це 26% від сукупного доходу усього топ-10 добувної промисловості. До того ж, “Укрнафта” також отримала найбільший прибуток серед усіх компаній топ-10: 25,74 млрд грн.

Минулорічний лідер, компанія “Укргазвидобування”, перемістилася на друге місце. Незважаючи на те, що компанії вдалось збільшити дохід на 9%, її чистий прибуток зменшився у 19 разів до 3,14 млрд грн у 2023 році. Основною діяльністю “Укргазвидобування” є видобуток природного газу.

Загалом ці дві державні компанії заробили половину від усього доходу лідерів добувної промисловості: 189 млрд грн.
Ще 41% доходів лідерів розділили між собою шість компаній групи СКМ Ріната Ахметова: 149,67 млрд грн. П’ять з них отримали чистий прибуток на суму 32,35 млрд грн. Лише Центральний ГЗК зазнав збитків у розмірі 1,33 млрд грн.
Серед компаній групи СКМ, що збільшили свій дохід у 2023 році, варто виділити Північний ГЗК (+44%), Збагачувальну фабрику Свято-Варваринську (+32%) та ШУ Покровське (+14%). Водночас, доходи Нафтогазвидобування та Центрального ГЗК зменшилися на 35% і 31% відповідно, а ДТЕК Павлоградвугілля — на 6%.
До Індексу також увійшли дві компанії FERREXPO AG, пов’язані з Костянтином Жеваго. Їх сукупний дохід за 2023 рік зменшився майже на третину порівняно з 2022 роком: Полтавський ГЗК — на 33%, Єристівський ГЗК — на 32%. Однак ці дві компанії зуміли отримати сукупний прибуток у розмірі 970,7 млн грн.
Загалом девять з десяти компаній, що потрапили до Індексу, змогли отримати прибутки минулоріч — 62,11 млрд грн. До порівняння, у 2022 році прибутковими виявилось лише 6 компаній з десяти.
Хто вибув з топу?
До цьогорічного Індексу не потрапили Інгулецький ГЗК, дохід якого зменшився на 32%, та Укрнафтобуріння (-38%), яке раніше входило до групи компаній Ігоря Коломойського та перейшло у власність держави за рішенням суду. Наразі Укрнафтобуріння знаходиться під управлінням “Укрнафти”.

https://opendatabot.ua/analytics/index-mining-industry-2024

 

, , , ,