Business news from Ukraine

“Укрпошта” оголосила на порталі ЄБРР тендер на закупівлю 250 автомобілів-фургонів

АТ “Укрпошта” в рамках спільного проєкту з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголосило на порталі ЄБРР тендер на закупівлю 250 автомобілів (фургонів вантажопідйомністю щонайменше 1750 кг) із супутніми послугами Full service за проєктом розвитку логістики “Укрпошти” для реалізації у 2024 році.

Згідно з повідомленням на порталі Prozorro, тендерні пропозиції приймаються до 15 січня 2024 року.

“Проєкт дасть змогу зробити важливі інвестиції в логістичну інфраструктуру та автопарк “Укрпошти” для поліпшення якості послуг і стійкості бізнесу та мережі компанії. Він підтримає трансформацію операційної моделі компанії, а також поліпшить якість послуг і стійкість бізнесу та мережі “Укрпошти”, – наголошується в повідомленні.

Проєкт фінансується за рахунок кредитних коштів/гранту, наданому ЄБРР.

У повідомленні наголошується, що в середині грудня-2023 планується проведення роз’яснювальної онлайн-зустрічі із зацікавленими постачальниками, де вони зможуть поставити запитання щодо тендерної документації.

Як повідомлялося, у жовтні 2020 року уряд України схвалив залучення EUR63 млн кредиту від ЄБРР на реалізацію проєктів АТ “Укрпошта” “Логістична мережа” та “Сільське відділення”.

У березні 2021 року в межах проєкту з ЄБРР було укладено договір із компанією VIDI на закупівлю для пересувних відділень 1860 автомобілів Citroеn Berlingo L2 Worker загальною вартістю 1,3 млрд грн.

Станом на 30 вересня “Укрпошта” має 27,36 тис. точок присутності, в яких працює 35 тис. співробітників. Чистий дохід у січні-вересні 2023 року становив 8,36 млрд грн.

, , ,

“Укрзалізниця” збільшила вантажоперевезення на 33,8%

АТ “Укрзалізниця” (УЗ) у листопаді 2023 року перевезло 14 млн тонн вантажів, що на 33,8% більше за аналогічний період 2022 року та на 4% більше за жовтень 2023 року, повідомила пресслужба УЗ у вівторок.

“Важливо, що, крім внутрішніх перевезень, почав зростати й експорт, який є критично необхідним для нашої країни. Завдяки роботі українського морського коридору наростили й експорт зерна”, – зазначив голова правління УЗ Євген Лященко.

Згідно з інформацією УЗ, це рекордні показники з початку широкомасштабного вторгнення.

За даними УЗ, на внутрішньому сполученні компанія в листопаді 2023 року перевезла 7,3 млн тонн вантажів, що на 19% більше за листопад 2022 року. Експортні перевезення зросли на 56,2% – до 6 млн тонн, імпортні – на 35,4%, до 679 тис. тонн, транзитні – у 2,2 раза, до 65,5 тис. тонн.

Зазначається, що найбільшу частку серед перевезених вантажів займають зернові – 3 млн тонн (+13% до листопада 2022 року), мінбудматеріали – 3 млн тонн (+61,8%), руда залізна та марганцева – 3 млн тонн (+2,5 раза), кам’яне вугілля – 2 млн тонн (на 7,7% менше).

Водночас у листопаді залізницею експортовано 2,4 млн тонн зерна, що на 13% більше, ніж у листопаді 2022 року і на 40,4% більше, ніж у жовтні 2023 року.

У компанії також повідомили, що перевезення зернових у напрямку морських портів у листопаді становило 1,7 млн тонн, що в 1,7 раза більше порівняно з попереднім місяцем. Водночас перевезення через сухопутні прикордонні переходи зменшилися на 4,2% – до 720 тис. тонн.

,

Тенденції будівельного ринку України під час воєнного стану від компанії Rauta

Повномасштабне вторгнення кардинальним чином змінило географію та обсяг будівельного ринку, спричинило кадрові зміни, вплинуло на нормативну базу, а також відкрило нові напрямки діяльності для українських будівельних компаній.

Директор Rauta Андрій Озейчук розповів про тенденції та зміни у будівництві в 2022-2023 роках.

На сьогодні загальні втрати становлять більше $150 млрд, в тому числі найбільші збитки зазнав житловий фонд ($56 млрд), інфраструктура ($37 млрд) та промисловість ($12 млрд). За два роки повномасштабного вторгнення близько 15% виробничих потужностей будівельних матеріалів зазнали руйнувань. При цьому найбільших втрат зазнали сегменти металопрокату і сухих гіпсових сумішей.

Попит

У 2022 році обсяг будівельного ринку України зменшився приблизно на 65%. У 2023 році спостерігається тенденція до збільшення споживання будівельної продукції та послуг і за результатами року очікується зростання ринку на 25%. При цьому обсяг ринку житлової нерухомості у гривневому еквіваленті залишиться на рівні минулого року, нежитлової нерухомості – зросте на 15%, а інженерних споруд – покаже приріст 40%.

Кардинально змінилася структура попиту на нові об’єкти житлової нерухомості України. Прифронтові регіони зазнали найбільшого падіння обсягів будівництва до майже 90%, центральна частина – зменшення до 70%, а на заході будівництво зросло на 15%, що пов’язано з релокацією бізнесу та внутрішньо переміщених осіб, а також активним розвитком курортної нерухомості у Карпатах.

Ринок первинної нерухомості переорієнтувався переважно на захід України. Девелопери в інших регіонах зосереджені здебільшого на закінченні проєктів, розпочатих до березня 2022 року. Наразі більшість інвесторів не наважуються починати нові будівельні проєкти і займають вичікувальну позицію.

В центрі, на півночі та сході України зріс попит на послуги з відбудови зруйнованих будівель і споруд. Бізнес, що зазнав руйнувань об’єктів нерухомості, потребує реконструкції будівель задля відновлення функціонування.

Найбільш швидкозростаючим сегментом будівництва наразі є відбудова інфраструктури, в першу чергу мостів і об’єктів соціального призначення, за рахунок бюджетних та донорських коштів.

У відповідь на загрози воєнного часу з’явився нові сегменти будівельного ринку: конструкції для захисту об’єктів критичної інфраструктури та модульні залізобетонні укриття, призначені для захисту людей під час повітряних тривог, артилерійських обстрілів тощо.

Ціни

У 2022-2023 роках собівартість будівництва збільшилася на 53%, що призвело до аналогічного зростання цін на ринку первинної нерухомості. Вартість будівництва і надалі зростатиме, що обумовлюється об’єктивними процесами, зокрема збільшенням попиту та інфляцією.

Переорієнтація імпорту

Постачальники будівельних матеріалів, які раніше завозили продукцію з рф та білорусі (скло, бітум, металопрокат, цемент, сендвіч-панелі тощо), були вимушені переорієнтуватися на поставки товарів з країн ЄС та Туреччини.

Через закриття українських портів імпорт будівельних матеріалів морем (металопрокат, хімія, оздоблення та ін.) став неможливим. Сьогодні ввезення цих матеріалів до України відбувається переважно через Румунію, що призвело до збільшення їх вартості.

Наприкінці 2023 року виникли ускладнення з ввезенням сировини та матеріалів через блокування польськими та словацькими перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною. Це також спричинило збільшення цін і термінів поставки імпортних будівельних матеріалів.

Кадри

За час повномасштабного вторгнення скорочення чисельності працездатного населення України склало близько 35%. Мобілізація та еміграція кваліфікованих фахівців спричинили дефіцит кадрів у будівельній галузі, який відчувається навіть на фоні значного падіння ринку. В майбутньому це може призвести до збільшення заробітних плат, що додатково вплине на зростання собівартості будівництва, але все одно не вирішить проблему нестачі кваліфікованих кадрів.

У зв’язку з цим все більш затребуваними стають технології швидкого будівництва, які потребують мінімальної кількості робітників. Наприклад, для зведення будівель з сендвіч-панелей необхідна в рази менша кількість спеціалістів, ніж при будівництві зі штучних матеріалів.

При відбудові Україна потребуватиме великої кількості фахівців будівельних спеціальностей, тому в майбутньому нас імовірно очікує трудова міграція кваліфікованих кадрів з ЄС та фахівців робітничих спеціальностей з Азії.

Законодавство

Серед основних новацій у законодавчий сфері останніх років можна відмітити тенденцію до підвищення безпеки людей та покращення енергоефективності будівель. Так прийняття змін до Закону № 2486-IX регламентують вимоги до улаштування бомбосховищ під час зведення нових будівель. Також у ДБН В.2.6-31:2021 змінилися вимоги до мінімально допустимих значень приведеного опору теплопередачі огороджувальних конструкцій будівель, які підвищилися в середньому на 28%.

Підготовка до відбудови

Наразі більшість українських інвесторів готуються до відбудови і активно прораховують вартість будівництва, але очікують закінчення воєнних дій для старту нових проєктів.

Міжнародні фінансові інституції планують залучатися до відбудови і поступово заходять на ринок України. Ключовими критеріями фінансування повоєнного будівництва в Україні будуть прозорість та швидкість реалізації проєктів, тому міжнародні організації вже сьогодні починають налагоджувати партнерство з надійними українськими будівельниками. При цьому у пріоритеті стають компанії, які працюють з європейськими матеріалами і технологіями, що дозволяє створювати сучасні архітектурно привабливі та енергоефективні будівлі.

, , , ,

Зміна імпорту у % до попереднього періоду у 2022-2023 році

Зміна імпорту у % до попереднього періоду у 2022-2023 році

Джерело: Open4Business.com.ua та experts.news

 

Нафта стабільна, Brent біля $78 за барель

Ціни на нафту еталонних марок слабо змінюються під час ранкових торгів у вівторок, а напередодні котирування опустилися до мінімумів із середини листопада на побоюваннях, що країни ОПЕК+ не будуть повною мірою дотримуватися взятих на себе зобов’язань зі скорочення видобутку.

Ціна лютневих ф’ючерсів на сорт Brent на лондонській біржі ICE Futures до 7:10 кв становила $78,03 за барель, що відповідає рівню на закриття попередньої сесії. Напередодні ці контракти знизилися в ціні на $0,85 (1,1%), до $78,03 за барель.

Котирування ф’ючерсів на нафту WTI на січень на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) до зазначеного часу підвищилися на 5 центів і становили $73,09 за барель. За підсумками минулої сесії вони впали на $1,03 (1,4%) – до $73,04 за барель.

У понеділок обидві марки завершили торги на мінімумах з 16 листопада.

Минулого тижня окремі країни ОПЕК+ оголосили про добровільне скорочення видобутку нафти на 2,2 млн барелів на добу в першому кварталі 2024 року. Зниження видобутку з боку ОПЕК+ забезпечить баланс на ринку нафти в першому кварталі наступного року, але без подальших заходів у другому кварталі на глобальному ринку може виникнути профіцит у розмірі 1 млн б/д, побоюються аналітики Citi.

Крім того, той факт, що обмеження виробництва нафти є добровільними, підвищує скептицизм щодо дотримання умов угоди, додали аналітики.

,

Відбувся Mind WinTech Summit 2023 – конференція про управління змінами бізнесу та технології Перемоги

Понад 700 учасників, з них – понад 50 представників великого бізнесу, зібрались 30 листопада на Mind WinTech Summit 2023 – найбільшу та найефективнішу конференцію, присвячену різним аспектам управління змінами та впровадженню інновацій під час війни. Це перший подібний захід, організований діловим виданням в Україні

Головна тема дискусій – адаптація українського бізнесу до воєнних реалій, пошук нових точки зростання за цих екстремальних умов та розвиток технологій, що наближають нашу Перемогу.

Відбулись шість панелей основного потоку, окремо працювала дискусійна платформа.

На головній сцені конференції обговорювались найважливіші тенденції, кейси, рішення та напрямки технологічного розвитку України. Зокрема:

 • FinTech – можливості, що надасть бізнесу відкритий банкінг, інновації та технології в рітейлі;
 • AgriTech / FoodTech –технології, що змінюють виробництво та безпеку виробництва продуктів;
 • MilitaryTech – автоматизація бойових одиниць: розвиток ринку та технології, що здатні забезпечити прорив на фронті;
 • EdTech & Change Management –зміни у кадровій політиці великих компаній і адаптація персоналу до змін, що відбуваються;
 • IoT – кейси використання розумних сенсорів у різних галузях: розумне споживання ресурсів, «цифрові міста» та діджиталізація великої промисловості;
 • MedTech –перспективи розвитку біотехнологій та генної інженерії в українській медичній галузі.

Про що говорили спікери та модератори дискусій Mind WinTech Summit 2023:

 • Наталя Денікєєва, директорка директорату розвитку IT-індустрії у Міністерстві цифрової трансформації:

«Коли ми починали міністерство, нам казали “Не ламайте”… Станом на зараз у нас 720 резидентів в Дія.City, на зараз доєднуються в основному продуктові компанії»

 • Дмитро Шимків, співзасновник компанії AeroDrone:

«Міжнародні MilTech-компанії хочуть працювати в нас, бо тестування виробів відбувається кожного дня»

 • Олександр Лапко, CEO RozetkaPay:

«Ми (з традиційними банками) можемо знайти синергію і кращі продукти, які партнер може нам дати: гарні тарифи, доступ до клієнтської бази. Тому треба зважувати в комплексі. На даний момент ми бачимо плюси в синергії, можемо побудувати синергію з банками так, щоб це було вигідно і їм, і нам»

 • Олег Клименко, член Правління АТ «ОТП БАНК»:

«На цей момент у банків задача — зворотна розвитку галузі криптоактивів»

 • Олена Плахова, директор із управління репутацією групи компаній Нова пошта, член Ради директорів:

«Нова пошта» купує третій літак, Boeing, для власної авіакомпанії»

 • Владислав Косьмін, Corporate Vice President Boosteroid:

«До початку 2030-х років 90% геймерів використовуватимуть «хмару». Всі прибутки в геймінг-індустрії будуть сконцентровані у ній»

Також серед спікерів та модераторів заходу:

 • Надія Омельченко, віцепрезидентка «IT-Integrator»
 • В’ячеслав Поліновський, CEO GoITeens
 • Марія Шевчук, в. о. виконавчого директора Асоціації IT Ukraine
 • Євген Саранцов, український підприємець, засновник Reactor.ua та Blackbox.ua
 • Анна Тігіпко, засновниця izibank
 • Сергій Мільман, СЕО YouControl
 • Олена Еро, експерт з питань МСБ, керівник проекту Unlimit Ukraine, Європейська Бізнес Асоціація
 • Владислав Косьмін, Corporate Vice President Boosteroid.

Паралельно з доповідями, панельними дискусіями та Q&Q-сесіями основної сцени працювала Networking Scene для медіа, стартапів та інвесторів: сесії питань-відповідей, знайомство в форматі speed dating, пітчі технологічних команд і платформи відкритих інновацій, презентації кейсів та багато іншого.

Партнерами саміту виступили Міністерство цифрової трансформації України та Асоціація «IT Ukraine»

Також дякуємо партнерам саміту:

 • головному інноваційному партнеру Boosteroid,
 • фінансовому партнеру OTP Bank,
 • партнеру компанії «ІТ-Інтегратор»,
 • навчальному партнеру GoITeens.

А також

Latinium, IDS Ukraine, Founders League, Pepsico, It Interprise, Kyiv Digital, МІМ, ACMP Ukraine, EBA, видавництву «Лабораторія», Ribes ua.

Інформаційними партнерами конференції виступили:

 • міжнародна бізнес-спільнота BOARD,
 • robota.ua,
 • медіа Vector,
 • Коментарі (Comments.ua),
 • Lobby X,
 • Root-Nation.com,
 • Український Тиждень
 • Інтернет-портал Marketer,
 • Ком’юніті Founder,
 • видання PostEat,
 • сервіс ApiX-Drive