Українські підприємства погіршили показники виробництва, їхні плани на довгострокову перспективу дещо погіршилися, проте в січні 87,8% опитаних очікували, що завершення війни покращить ведення бізнесу, такими є результати щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).
«Це доводить, що війна – це головний фактор, який впливає на бізнес, хоча він і пристосувався», – процитував ІЕД виконавчого директора ІЕД Оксану Кузяків у повідомленні.
Зазначається, що другий фактор, який може допомогти бізнесу розвиватися, це стабільність або навіть зниження податків (47%). «І якщо до них додати 21,7% тих, хто хоче, щоб податки хоча б не збільшувалися, то ми бачимо, що це така реакція бізнесу на збільшення податків, зокрема військового збору з тих, хто працює, і ФОПів», – зазначила Оксана Кузяків.
На третьому місці «побажань» – бронювання працівників (23,9%). Хоча вирішення цього питання вже очікує менше бізнесів, ніж під час попереднього опитування в серпні (31,9%). Серед лідерів очікувань – дерегуляція та доступні кредити.
Водночас деокупація територій України вже майже не згадується бізнесом (14,7%) як фактор, що може покращити його показники.
Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) суттєво погіршився в січні до 0,09 порівняно з 0,16 у грудні. В ІЕД вважають, що це зниження відбулося в усіх чотирьох групах бізнесу, зокрема й у великих компаніях, які ще в грудні демонстрували оптимізм.
Рівень невизначеності бізнесу змінився за місяць несуттєво. Водночас більшість бізнесу – 81,5% – не очікує суттєвих змін у своїй діяльності у 2-річній перспективі.
Завантаженість виробничих потужностей у січні зросла. Частка підприємств, що працюють майже на повну потужність (від 75% до 99%), зросла з 42% у грудні до 54% у січні. Це відбулося переважно за рахунок зменшення частки тих, хто працює на 50-74% потужності, – з 26% до 17%.
Зазначається, що виробнича активність незначно погіршилася: частка підприємців, які наростили обсяги виробництва, зменшилася з 25,2% до 21,3%. У перспективі найближчих трьох місяців частка тих, хто планує збільшити виробництво, зросла з 29,6% до 32,8%. В експорті спостерігалися схожі тенденції. Частка тих, хто збільшить експорт, зросла з 35% до 39,4%, а тих, хто планує скорочення, зменшилася з 4,9% до 3,6%.
Занепокоєння щодо складності пошуку кваліфікованих працівників продовжує зменшуватися – у січні на це скаржилися 49,9% бізнесів після 51,6% у грудні, а проблеми з наймом некваліфікованого персоналу були у 34,2% опитаних.
Брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час. Водночас у січні ця проблема хвилювала рекордну частку бізнесу – 65%. Це перевищило попередній максимум у 64%, досягнутий у листопаді.
На другому місці залишається «небезпечно працювати» (52%), проте зменшилася кількість підприємців, які скаржилися на перебої з водо-, електро- та теплопостачанням (51%).
У січневому етапі опитування взяли участь 478 підприємств із 21 області України.