“Кернел”, один із найбільших українських агрохолдингів, у першому кварталі 2025 фінансового року (ФР, липень-вересень 2024 року) отримав $121 млн чистого прибутку порівняно з чистим збитком $31 млн за аналогічний період 2024ФР.
“Це свідчить про сильну залежність доходів групи від доступності Чорного моря для експортних операцій”, – зазначила компанія в квартальному звіті, опублікованому на її сайті в п’ятницю.
Згідно з ним, консолідована виручка “Кернел” у 1-му кварталі 2025ФР сягнула $798 млн, збільшившись на 46% порівняно з аналогічним періодом минулого року на тлі низької порівняльної бази, зумовленої відсутністю стабільних експортних операцій із зерном у липні-вересні 2023 року.
Водночас уточнюється, що порівняно з попереднім кварталом у липні-вересні 2024 року виторг скоротився на 19% через сезонне зниження обсягів продажу харчових олій і зерна.
“Завдяки зростанню світових цін на зерно та олійні культури Група визнала чистий прибуток від зміни справедливої вартості біологічних активів у розмірі $42 млн порівняно зі збитком у розмірі $10 млн, визнаним у 1-му кварталі 2024ФР”, – уточнюється також у звіті.
Також зазначається, що собівартість продажу “Кернел” знизилася на 18% порівняно з попереднім кварталом – до $675 млн, зокрема, витрати на доставку й оброблення вантажів упали на 38% завдяки зниженню обсягів продажу і зменшенню вартості фрахту і становили 15% від загальної собівартості продажу.
“У результаті валовий прибуток за липень-вересень 2024 року знизився на 20% порівняно з попереднім роком і склав $164 млн, що водночас у 3,2 раза перевищує результат минулого року в $52 млн”, – йдеться в документі.
Згідно з ним, EBITDA “Кернел” у першому кварталі 2025ФР склала $169 млн проти $19 млн у першому кварталі 2024ФР.
Уточнюється, що сегмент переробки олійних культур забезпечив EBITDA $37 млн, що на 37% менше, ніж попереднього року, і це зниження було зумовлено як зменшенням обсягів продажу харчових олій, так і зниженням рентабельності.
У сегменті “Інфраструктура і трейдинг” EBITDA склала $53 млн, збільшившись у 9 разів порівняно з минулим роком, переважно через недоступність Чорного моря для експортних операцій з України в аналогічний період минулого року. Цього року високих показників було досягнуто завдяки прибутковим операціям зі збирання та перевалки зерна в Україні, а також наявності глибоководних портів, що забезпечило стабільну експортну діяльність.
Сегмент “Сільське господарство” продемонстрував високий показник EBITDA у розмірі $84 млн, що стало різким переломом порівняно зі збитком у $23 млн у 1-му кварталі 2024ФР завдяки $42 млн від переоцінки біологічних активів, підтриманої продажем 521 тис. тонн зернових та олійних культур у липні-вересні 2024 року.
“Операційний прибуток до змін оборотного капіталу за липень-вересень 2024 року зріс у 2,8 раза порівняно з аналогічним періодом минулого року та сягнув $148 млн, що відображає поліпшення структури EBITDA за рахунок відкриття глибоководних портів для експортних операцій”, – констатують у документі.
Водночас зміни в оборотному капіталі призвели до відтоку грошових коштів у розмірі $56 млн у звітному періоді, що здебільшого пов’язано із сезонним накопиченням товарних запасів на тлі тривалої збиральної кампанії в Україні.
Уточнюється, що чисті грошові кошти, використані в інвестиційній діяльності, склали 20 млн доларів США, відображаючи придбання основних засобів. Після завершення великих інвестиційних проєктів у попередньому фінансовому році Група переключила свою увагу на модернізацію сільськогосподарської техніки та інші види технічного обслуговування.
Згідно зі звітом, чисті грошові кошти, отримані від фінансової діяльності за три місяці, що закінчилися 30 вересня 2024 року, становили $20 млн, включно з $114 млн надходжень від нових позик, $83 млн на погашення позик і $11 млн на погашення зобов’язань з оренди сільськогосподарських земель.
Боргові зобов’язання “Кернел” збільшилися на 4% у першому кварталі 2025ФР – до $1,129 млрд, що відображає використання раніше підписаних кредитних ліній від європейських і українських банків для фінансування оборотного капіталу, проте в жовтні компанія погасила єврооблігації на $300 млн, а її чистий борг скоротився на 7% і склав $261 млн на кінець вересня.
“У першому кварталі 2025ФР показники боргового навантаження групи покращилися: відношення чистого боргу до EBITDA знизилося до 0,5x, а коефіцієнт покриття відсотків зріс до 10,7x EBITDA до відсотків на 12 місяців”, – констатується в документі.
Уточнюється також, що товарно-матеріальні запаси зросли на 76% у першому кварталі 2025ФР – до $435 млн, відображаючи сезонне накопичення насіння соняшнику і зерна, пов’язане з тривалою збиральною кампанією в Україні. Товарні запаси включали 988 тис. тонн зернових (переважно кукурудзи, пшениці та соєвих бобів), 94 тис. тонн харчової олії, 49 тис. тонн соняшникового шроту і 340 тис. тонн насіння соняшнику.
Крім того, у жовтні 2024 року компанія залучила у синдикату міжнародних банків передекспортну кредитну лінію на суму $150 млн для підтримки експортних операцій і задоволення потреб в оборотному капіталі в поточному фінансовому році.
Агрохолдинг “Кернел” є найбільшим у світі експортером соняшникової олії, одним із найбільших виробників і продавців бутильованої олії в Україні. Крім того, займається вирощуванням агропродукції та її реалізацією.
Чистий прибуток “Кернелу” за 2023 ФР склав $299 млн, тоді як попередній рік компанія завершила з чистим збитком $41 млн. Виручка агрохолдингу за 2023ФР скоротилася на 35% – до $3,455 млрд, проте EBITDA зросла в 2,5 раза – до $544 млн.