Реальний дефіцит України для покриття всіх військових і бюджетних витрат, який необхідно покривати за рахунок зовнішньої допомоги, в 2025-2026 роках приблизно дорівнює показнику 2024 року і становить близько $90 млрд щорічно, вважає керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращий.
«Загальна потреба України у зовнішній допомозі – і фінансовій, і військовій – становить в середньому за 24, 25, 26 рік приблизно $90 млрд», – сказав він під час дискусії «Що чекає економіку в 2025 році і далі», організованої Центром економічної стратегії в п’ятницю.
Паращий зазначив, що в 2024 році витрати на оборону і безпеку склали приблизно $95 млрд, цього року, швидше за все, зростуть до $100-105 млрд, а в 2026 році, за словами нового міністра оборони Дениса Шмигаля, потреба може досягти $120 млрд.
Він нагадав, що інші потреби державного бюджету становлять приблизно $42 млрд, тоді як податками, зборами, дивідендами, фінансуванням за рахунок прибутку НБУ Україна цього року зможе зібрати близько $55 млрд.
«Тобто діра у нас приблизно 142-55 – це набагато більше, ніж цифра по фінансовому дефіциту», – пояснив свої розрахунки аналітик Concorde Capital.
За його словами, в основному за рахунок програми ЕРА (через заморожені російські активи) і програми Ukraine Facility від ЄС, а також залишку раніше затвердженої військової допомоги від Сполучених Штатів, цього року ця потреба буде закрита.
“Будемо сподіватися, що нова адміністрація (США) все-таки надаватиме допомогу за новими програмами. Але найбільше питання зараз, на жаль, це фінансування війни в 26-му році, тому що наша загальна потреба – і фінансової, і військової допомоги – в наступному році може досягати до 100 мільярдів доларів. І як перекрити цю потребу, на жаль, поки залишається дуже великим питанням”, – підсумував Паращий.
Як повідомлялося, цього тижня президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україні необхідно закрити дефіцит $65 млрд на рік, з яких $40 млрд – потреби бюджету і $25 млрд – вітчизняного оборонного виробництва.