Унаслідок скорочення експорту та затишшя на світовому ринку молока під час зимових свят ціни на молоко-сировину в Україні стабілізуються, а вже з початку січня очікується зниження закупівельних цін, повідомила Асоціація виробників молока (АВМ).
В АВМ зазначили, що середня закупівельна ціна молока екстраґатунку, станом на 25 грудня, становила 19,60 грн/кг (без ПДВ), що на 0,2 грн більше, ніж місяць тому. Незмінними залишилися ціни на молоко вищого ґатунку – 18,64 грн/кг (без ПДВ) і першого ґатунку – 17,65 грн/кг (без ПДВ).
Середньозважена ціна трьох сортів молока становила 18,63 грн/кг (без ПДВ), що на 0,7 грн більше за результат попереднього місяця.
У галузевій асоціації зазначили, що в другій половині грудня 2024 року закупівельні ціни стабілізувалися через зниження попиту на молоко-сировину в Україні та надлишків на ринку. Це пов’язано зі скороченням обсягів експорту молочної продукції під час різдвяних свят.
Крім того, зниження цін на вершкове масло в США, Новій Зеландії та Європі стримує експорт українських компаній і стримує зростання цін на молоко-сировину всередині країни.
“У 2024 році ціни на вершкове масло були головним драйвером зростання цін на молоко-сировину. Ймовірно, подальше зниження цін на вершкове масло, оскільки запаси товару накопичуються на складах. Певний вплив на зниження цін на масло мало рішення Польщі вивести на ринок тисячу тонн вершкового масла із власних стратегічних запасів, щоб сприяти стабілізації цін на товар”, – пояснили в АСУ.
У галузевій асоціації припустили, що збільшення пропозиції молока-сировини в Україні, ймовірно, пов’язане зі скороченням реалізації молочної продукції через зниження купівельної спроможності. Українці з меншими доходами відмовляються від молочних продуктів через зростання цін.
Відповідно, зростає попит на споживання спредів як дешевшу альтернативу маслу.
Експерти очікують зниження закупівельних цін уже з початку січня 2025 року внаслідок можливого збільшення надлишків молока-сировини на внутрішньому ринку.
Як повідомлялося, у листопаді 2024 року сповільнення експорту молочних продуктів було спричинене дефіцитом молока-сировини, зростанням виробничих витрат через падіння світових цін на молочні продукти та сезонним спадом на ринку напередодні свят.