Business news from Ukraine

«ДОНБАСЕНЕРГО» ВИМАГАЄ ВЖИТТЯ НЕГАЙНИХ ЗАХОДІВ З БОКУ ВЛАДИ ДЛЯ СТАБІЛІЗАЦІЇ СИТУАЦІЇ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

4 Лютого , 2022  

Комерційний директор ПАТ «Донбасенерго» Олег Ларіонов 3 лютого 2022 р. під час засідання Антикризового енергетичного штабу під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля наголосив на критичності ситуації, що склалася на ринку електроенергії, а також на необхідності негайного втручання з боку органів державної влади.
«Два роки теплова генерація України працює у збиток. Ми вже звикли до постійних маніпуляцій певних учасників ринку, які систематично обвалюють ціни на електроенергію і на дії яких не звертає уваги регулятор. Заходи, що вживає НКРЕКП для стабілізації ситуації, як правило, мають тимчасовий характер.
Ми кажемо, що Україна має ринок електроенергії, але теплова генерація, що виробляє 30 % електроенергії в країні, не може продати її за собівартістю!» — повідомив топ-менеджер енергетичної компанії.

За його словами, низька ціна на спотовому ринку виключає можливість генерації продавати електроенергію на біржі за обґрунтованими цінами. «Вчора «Енергоатом» не зміг продати електроенергію навіть по 2,2 грн/кВт*год. Враховуючи те, що собівартість ТЕС сьогодні становить близько 3 грн/кВт*год, необґрунтоване зниження ціни веде до неможливості подальшої закупівлі палива, неплатоспроможності теплової генерації та неможливості сплачувати податки і виплачувати заробітну плату працівникам», — акцентував увагу присутніх О. Ларіонов.
Комерційний директор «Донбасенерго» повідомив про збиток компанії за 2021 рік, а також про збиткову роботу підприємства у січні 2022 року.
О. Ларіонов додав, що НЕК «Укренерго» не обмежує імпорту з Білорусі в години профіциту електроенергії в ОЕС України, а дефіцит попиту покривається за рахунок ТЕЦ на газу за ціною 6,5 грн/кВт*год при price caps 4,0 грн/кВт*год.
«Ми вимагаємо вжити довгострокові заходи з метою стабілізації ситуації на ринку електроенергії. В іншому випадку вже у березні − квітні «Донбасенерго» не зможе генерувати електроенергії. А це означає, що 15 тис. мешканців соціально напруженого міста Миколаївки в Донецькій області залишаться без тепла, робочих місць та засобів до існування», — підкреслив О. Ларіонов.
«Донбасенерго» пропонує вжити конкретних негайних заходів:
 встановити мінімальні ціни продажу електроенергії на ВДР на рівні не нижче 105 % від ціни РДН;
 встановити ціну купівлі небалансу на рівні цінових обмежень на РДН (price caps) +;
 запровадити обмеження продажів на РДН для електропостачальників та трейдерів в обсягах не більше 10 % від обсягу купівлі електроенергії у виробників;
 встановити максимальні цінові обмеження на РДН на рівні 6,5 грн/кВт*год, що відповідає собівартості виробництва електроенергії на газу ТЕЦ.
«Донбасенерго» наголошує на необхідності запровадження ринку потужності не пізніше квітня 2022 р.
Ще 31 січня цього року компанія направила в усі органи влади детальний опис ситуації на ринку електроенергії та пропозиції щодо стабілізації ситуації на ньому.

Довідково: станом на 01.02.2022 р. 60,86 % акцій ПАТ «Донбасенерго» належать Приватному акціонерному товариству «ЕНЕРГОІНВЕСТ ХОЛДИНГ», 25 % + 1 акція — державі в особі Фонду державного майна України.
ПАТ «Донбасенерго» об’єднує дві електростанції: Слов’янську та Старобешівську ТЕС (остання з 2014 р. розташована на не підконтрольній Україні території). З березня 2017 р. показники виробничої діяльності активів, розміщених на тимчасово окупованій території в Донецькій області, не включаються у зведену звітність «Донбасенерго» через втрату контролю над ними.
Сумарна встановлена потужність Слов’янської ТЕС становить 880 МВт.

,