Business news from Ukraine

Експерти назвали п’ять головних ризиків для світової економіки у 2023 році

2 Січня , 2023  

Світові ринки акцій завершують рік найрізкішим зниженням за останні кілька років, тоді як для ринку облігацій 2022 рік стане найгіршим у 21-му столітті.

Інвестори дивляться в наступний рік з обережним оптимізмом, сподіваючись на закінчення циклу підвищень процентних ставок, відновлення економіки Китаю і врегулювання конфлікту в Європі. Однак їхнім планам можуть перешкодити п’ять ключових ризиків, на думку агентства Bloomberg.

ІНФЛЯЦІЯ

“Ринок облігацій очікує повернення інфляції в прийнятний діапазон у найближчі 12 місяців”, – сказав Меттью Макленнан з First Eagle Investment Management.

Однак такий прогноз може бути помилковим, застеріг він, оскільки збільшення зарплат і тиск з боку пропозиції, включно з цінами на енергоносії, можуть призвести до довгострокового зростання споживчих цін.

Якщо інфляція виявиться більш стійкою, ніж припускає ринок, Федеральна резервна система і Європейський центральний банк навряд чи припинять підвищувати ставки в першому півріччі, не кажучи вже про їх зниження. Своєю чергою це викличе подальший спад акцій і облігацій, зміцнення долара і труднощі для ринків, що розвиваються. Зростання вартості запозичень також може спровокувати рецесію.

“Федрезерв не зміг передбачити інфляцію і в своєму прагненні перемогти інфляцію може пропустити проблему, що насувається на фінансовому ринку, – попередив Макленнан. – Цілком можливо, що ФРС недооцінює ризики фінансової катастрофи”.

ПРОБЛЕМИ КИТАЮ

Китайський фондовий індекс підскочив на 35% з жовтневого мінімуму на очікуваннях зняття останніх обмежень і локдаунів у другій за величиною економіці світу.

Однак існує небезпека неконтрольованого зростання захворювань на коронавірус, з яким не зможе впоратися китайська система охорони здоров’я, і тоді на країну чекає колапс ділової активності.

“Траєкторія захворюваності в Китаї зростатиме і досягне піку лише за місяць-два, після Нового року за місячним календарем”, – зазначила ринкова стратегиня JPMorgan Chase Марселла Чоу.

Відновлення ринку акцій Китаю залишається нестійким, і перспективи скорочення економічної активності можуть обрушити попит на сировинні товари, особливо на промислові метали та залізну руду.

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

“Якщо ситуація погіршиться, НАТО виявиться більш залученим у бойові дії, а санкції посиляться, це буде доволі негативним фактором”, – вважає старший стратег Nikko Asset Management Джон Вейл.

Вторинні санкції щодо торговельних партнерів Росії, головним чином Індії та Китаю, тільки посилять ефект чинних заборон у дуже небезпечний для світової економіки період, додав він.

“Світу загрожує криза пропозиції в плані продуктів харчування, енергоносіїв та інших товарів, включно з добривами, деякими металами і хімічними продуктами”, – написав експерт.

ОБВАЛ РИНКІВ, ЩО РОЗВИВАЮТЬСЯ

Багато інвесторів чекають ослаблення долара і зниження цін на паливо 2023 року, що надасть підтримку ринкам, що розвиваються.

Однак будь-які труднощі в боротьбі з інфляцією не дадуть курсу долара опуститися, а загострення військових дій в Україні є лише одним із багатьох ризиків, здатних призвести до чергового зльоту цін на паливо.

“Цілком може статися так, що рік знову виявиться складним для країн, що розвиваються, – вважає глава відділу інвестиційної стратегії та економіки в AMP Services Ltd. Шейн Олівер. – Все ще висока ймовірність зростання курсу долара є для них негативним фактором, оскільки у багатьох є доларові зобов’язання”.

Зміцнення долара ускладнює завдання з обслуговування країнами держборгу, номінованого в американській валюті.

ПОВЕРНЕННЯ КОРОНАВІРУСУ

Поява більш заразного або смертоносного штаму коронавірусу, або навіть поширення наявних варіантів може знову призвести до проблем у ланцюжках поставок, що, зі свого боку, спричинить зростання інфляції та уповільнення економічної активності.

“Ми вважаємо, що удар по макроекономіці та зростанню відчують головним чином великі економіки та країни, які більше залежать від зовнішньої торгівлі”, – зазначила Чоу з JPMorgan.

Водночас її базовий сценарій передбачає, що коронавірус продовжить відступати, а головним негативним фактором для ринків буде можлива рецесія у США та Європі.