FATF (Група з розробки фінансових заходів щодо боротьби з відмиванням грошей, Financial Action Task Force) планує випустити в жовтні цього або лютого наступного року детальну інструкцію про імплементацію своїх нових рекомендацій щодо прозорості бенефіціарного департаменту організації Том Нейлан.
На жовтень та лютий заплановано найближчі пленарні засідання FATF.
Виступаючи в четвер на організованому FATF семінарі, Нейлан зазначив, що організація розпочала практичне впровадження свого нового стандарту з прозорості юридичних осіб. Учасники дискусії обговорили у зв’язку з цим найкращі світові практики в галузі створення реєстрів бенефіціарних власників компаній, необхідність постійного контролю за актуальністю інформації, що міститься в реєстрах, важливість взаємодії в цьому питанні приватного та державного секторів.
Керівник напрямку світових фінансових ринків Світового банку Еміль ван дер Дус де Вільбуа нагадав, що практично у всіх злочинних схемах, з якими бореться міжнародне співтовариство, так чи інакше використовуються юридичні особи.
Професор Кардіффського університету Майкл Леві вважає, що FATF, реалізувавши нові рекомендації на міжнародному рівні, тим самим має “забезпечити рівні правила гри”. На його думку, якщо прозорості компаній не буде, тобто реальна загроза, що міжнародний бізнес просто ігноруватиме мінімально ризикованих партнерів, адже інакше в умовах дефіциту інформації їм доведеться робити стільки додаткових перевірок, що клієнт для них просто “ставатиме збитковим”.
“Країни бувають часто здивовані, коли стикаються з тим, що оцінна комісія FATF починає шукати в публічному доступі інформацію про постійних чи номінальних директорів у ході оцінки. Це буває несподівано. Але ми це перевіряємо”, – зазначив Нейлан.
Нейлан та співробітниця з питань політики Єврокомісії Кьяра Бакчі зійшлися на думці про важливість використання публічних реєстрів. На їхню думку, важлива не лише точність інформації, що збирається, а й налагодження взаємодії між різними національними реєстрами. “Я не говорю про справжню гармонізацію (реєстрів – ІФ), але принаймні про взаємозв’язок, коли ми можемо знайти загальну інформацію”, – заявила Бакчі.
У березні організація прийняла поправки до рекомендації 24 (прозорість та бенефіціарні власники юридичних осіб). Зміни зобов’язують країни запобігати неправомірному використанню юридичних осіб для відмивання грошей або фінансування тероризму, для цього – забезпечувати наявність адекватної, точної та актуальної інформації про бенефіціарних власників юридичних осіб.
Автори поправок наполягають на запровадженні багатовекторного підходу, тобто використання комбінації різних механізмів для збирання інформації про бенефіціарну власність, щоб забезпечити її своєчасну доступність для державних органів.
Юрисдикції повинні застосовувати будь-які додаткові заходи, необхідні виявлення бенефіціарів компаній. Ці заходи повинні включати зберігання інформації, одержаної регульованими фінансовими установами та фахівцями, регулюючими органами або на фондових біржах.
FATF – це створений у 1989 році міжурядовий орган, який розробляє стандарти та сприяє ефективному застосуванню заходів щодо боротьби з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та поширення зброї масового знищення.
Стандарти FATF включають рекомендації, а також пояснювальні записки до них і визначення. Передбачені цими стандартами заходи є обов’язковими для всіх членів організації. Те, наскільки відповідні заходи реалізовані практично, перевіряється через систему взаємних оцінок.