Business news from Ukraine

G7 досягла “прогресу”, але угоди щодо російських активів для Києва немає

26 Травня , 2024  

Міністри фінансів G7 обговорили варіанти використання відсотків від заморожених російських активів для допомоги Україні. Київ посилив свої заклики про надання більшої міжнародної фінансової допомоги для боротьби з московським вторгненням.

Міністри фінансів країн “Великої сімки” (G7), групи заможних демократій, у суботу заявили про “прогрес”, але не про прорив у переговорах щодо використання заморожених російських активів для підтримки України, яка продовжує боротьбу з російськими військами, що вторглися на її територію.

Зустріч міністрів G7 у північноіталійському місті Стреза була зосереджена, головним чином, на питанні, як знайти більше коштів для України, оскільки Росія продовжує новий наступ у Харківській області на третьому році свого неспровокованого вторгнення.

G7 та її союзники заморозили близько 300 мільярдів доларів (276 мільярдів євро) російських активів невдовзі після того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення до свого сусіда в лютому 2022 року.

Зустріч відбулася після того, як цього тижня ЄС офіційно схвалив план використання відсотків від заморожених російських активів, оцінивши, що це може приносити Україні до 3 мільярдів євро щорічно.

Що сказали міністри про переговори?

Міністри фінансів G7 не повідомили про досягнення остаточної домовленості щодо використання російських активів у суботу.

“Ми досягаємо прогресу в наших дискусіях щодо потенційних шляхів використання надзвичайних прибутків, отриманих від іммобілізованих російських суверенних активів, на користь України, відповідно до міжнародного права та наших відповідних правових систем”, – йдеться в підсумковій заяві міністрів.

Міністри підтвердили, що російські активи залишатимуться замороженими “доти, доки Росія не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні”. Вони також піднімають питання про можливість введення подальших санкцій проти Москви.

Міністр фінансів Італії Джанкарло Джорджетті заявив, що міністри зіткнулися з технічними та юридичними питаннями, але сподіваються представити пропозицію до саміту лідерів G7 наступного місяця в Апулії, Італія.

“Ми не заперечуємо труднощів, але є тверда рішучість знайти рішення”, – сказав він.
Які саме плани обговорювалися?

Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер заявив, що міністри прагнули “досягти принципової політичної угоди”, а не готового рішення.

Про це йдеться у проекті заяви за підсумками зустрічі, з яким ознайомилося інформаційне агентство Reuters: “Ми досягаємо прогресу в наших дискусіях щодо потенційних шляхів повернення надзвичайних прибутків, отриманих від іммобілізованих російських суверенних активів, на користь України”.

Заява не містила жодних цифр чи деталей, що свідчить про те, що перед наданням таких кредитів необхідно вирішити низку юридичних і технічних питань.

Будь-яка детальна угода потребуватиме схвалення лідерів G7, які зустрінуться наступного місяця в Апулії, Італія.

Сполучені Штати, зі свого боку, закликають своїх партнерів по G7 – Японію, Німеччину, Францію, Велику Британію, Італію та Канаду – створити кредитну лінію для України, забезпечену майбутніми відсотками, отриманими від заморожених російських активів.

Ця пропозиція, яка могла б надати Києву 50 мільярдів доларів у короткостроковій перспективі, викликає кілька запитань, зокрема, хто випустить борг і як розподілятиме ризики між партнерами G7.

Наприкінці зустрічі міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що кредит для України, забезпечений доходами від заморожених російських суверенних активів, є “основним варіантом” для розгляду лідерами G7 у червні, але додала, що вона не хоче “нічого знімати зі столу як майбутню можливість”.

У суботу до міністрів приєднається міністр фінансів України Сергій Марченко.

Джерело: https://www.dw.com/en/g7-makes-progress-but-no-deal-on-russian-assets-for-kyiv/a-69181131