Україна в грудні 2024 року імпортувала молокопродуктів (МП), зокрема, за товарними позиціями 0401-0406 УКТ ЗЕД (молоко і вершки незгущені, молоко і вершки згущені, кисломолочні продукти, молочна сироватка, масло вершкове та інші жири, сири всіх видів і кисломолочний сир) на $38,5 млн, що є рекордним значенням за 2022-2024 роки.
Як повідомили в Спілці молочних підприємств України (СМПУ), попередній максимум (у вартісній оцінці) на рівні близько $29 млн фіксували в січні 2022-го та грудні 2023 рр.
Аналітики звернули увагу, що обсяги імпорту молокопродуктів у грудні-2024 більш ніж на третину перевищили показник грудня 2023 року.
“Це стало наслідком наявної в другому півріччі 2024 року цінової ситуації на ринку молока-сировини. Адже з червня по грудень ціни на молоко-сировину ґатунку екстра в Україні зросли майже на 45% (менш ніж із 14 грн більш ніж до 20 грн за кг). Це автоматично зумовило зниження конкурентоспроможності вітчизняних молокопродуктів, насамперед сирів, на внутрішньому ринку. Як наслідок, ціна молока-сировини в Україні до кінця листопада впритул наблизилася до середньоєвропейського показника, перевищивши показники окремих європейських країн із розвиненим молочним скотарством”, – пояснили в галузевому об’єднанні.
Водночас обсяги імпорту молокопродуктів у грудні-2024 більш ніж у 2,1 раза перевищили відповідний показник травня-червня 2024 року, коли в Україні було зафіксовано позитивне сальдо експорту-імпорту зовнішньої торгівлі цими товарами.
За інформацією аналітиків, найбільше зросли обсяги імпорту сирів: у грудні в Україну ввезли понад 5,34 тис. тонн цієї продукції на суму приблизно $32 млн, що на 43% більше від попереднього максимуму в грудні-2023, коли було ввезено 3,73 тис. тонн сирів. У липні-жовтні стандартний показник імпорту сирів в Україну становив близько 3 тис. тонн.
Обсяги експорту молокопродуктів у грудні 2024 року стрімко знизилися порівняно з попередніми місяцями – до мінімуму з березня 2024 року. Якщо середній показник експорту цих товарів у червні-листопаді перевищував $20 млн, то в грудні він опустився нижче за позначку в $16 млн. Суттєво знизилися обсяги експорту: ТП 0405 (олія та молочні жири) становили лише 44% від показника серпня та 68% від показника листопада; ТП 0406 (сири) були на рівні 60% від показників жовтня-листопада.
“Обсяги імпорту у вартісній оцінці в грудні-2024 у 2,4 раза перевищували обсяги експорту – це рекордне значення за період воєнного стану в Україні (попередній максимум фіксували в грудні-2023, коли перевищення становило 2,15 раза)”, – констатували в бізнес-об’єднанні.
Експерти прогнозують, що в січні 2025 року негативний тренд у зовнішній торгівлі молокопродуктами збережеться – обсяги імпорту суттєво переважатимуть над відповідними показниками експорту.
“Очевидно, що рівень цін на молоко-сировину, що сформувався на початок грудня-2024 року, зумовлює втрату конкурентоспроможності вітчизняними молокопродуктами як на зовнішніх, так і на внутрішньому ринку. Єдиним виходом із цієї ситуації є збільшення пропозиції молока-сировини, що можливо лише за рахунок реалізації дієвих заходів державного стимулювання інвестиційної активності в секторі молочного скотарства в Україні”, – резюмували в СМПУ.