“Кернел”, один із найбільших українських агрохолдингів, у 2024 фінансовому році (ФР, липень-червень) отримав $682 млн валового прибутку, що на 7% більше, ніж у 2023 ФР.
Згідно з річним звітом, оприлюдненим на сайті компанії, “Кернел” у минулому ФР отримав $3,581 млрд доходу, що на 4% більше, ніж у попередньому ФР.
“Це зростання було зумовлене збільшенням обсягів продажів за всіма ключовими продуктами – зерном, соняшниковою олією та соняшниковим шротом – завдяки повторному відкриттю експорту українських чорноморських портів у середині жовтня 2023 року. Це зростання було частково нівельовано нижчими реалізаційними цінами. Вантажні перевезення та інші послуги досягли рекордного рівня в $405 млн, що становить 11% загального доходу. Експортні продажі становили 94% від загального доходу”, – зазначається в звіті.
При цьому “Кернел” визнав збиток у розмірі $10 млн від зміни справедливої вартості біологічних активів та сільгосппродукції у 2024 ФР порівняно зі збитком у $115 млн.
Собівартість реалізованої продукції у 2024 ФР зросла на 7% у річному обчисленні і досягла $2,889 млрд. Це було зумовлене зростанням собівартості товарів для перепродажу та використаної сировини на 7% у річному обчисленні, а також зростанням витрат на доставку та обробку на 7%, пояснили в компанії.
Водночас у “Кернел” оцінили втрати від пошкодження майна та переривання ведення бізнесу через війну РФ проти України у $71 млн, що на 33% більше, ніж у попередньому році, і повідомили, що отримали одноразову страхову виплату у розмірі $34 млн.
Агрохолдинг у 2024 ФР отримав $9 млн прибутку від операцій з цінними паперами (включаючи торгівлю Avere), дохід від інвентаризації, прибуток від продажу іноземної валюти та дохід від розірвання контрактів.
Інші операційні витрати “Кернела ” у 2024 ФР склали $23 млн, що на 34% менше, ніж у попередньому році. Це включало $17 млн штрафів за відправку та інші штрафи (через тривалі часи очікування під час завантаження та розвантаження суден у портах) та збиток у розмірі $5 млн від операцій Групи з цінними паперами та деривативами.
Агрохолдинг збільшив витрати на заробітну плату та пов’язані з нею витрати на 24%, тобто $81 млн. Відтак загальні, адміністративні витрати у 2024 фінансовому році зросли на 4% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року і досягли $213 млн, головним чином через підвищення зарплат і витрат, пов’язаних із її виплатою.
Крім того, “Кернел” визнав чисті збитки від знецінення фінансових активів у розмірі $11 млн, це відображає сформовані резерви під дебіторську заборгованість та позики, надані третім сторонам.
Агрохолдинг також зафіксував збиток у розмірі $229 млн у 2024 ФР через знецінення основних засобів та обладнання ($117 млн), знецінення гудвілу, пов’язаного з двома заводами з переробки олійних культур, придбаними раніше “Кернел” ($58 млн), а також знецінення нематеріальних активів, пов’язаних із портовим перевалочним бізнесом ($24 млн).
Крім того, в агрохолдингу згадали про знецінення передоплат постачальникам та інших оборотних активів ($6 млн), про списання активів, знищених російськими обстрілами ($14 млн) тощо.
Відтак операційний прибуток “Кернелу” у 2024 ФР знизився на 37% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 ФР – до $276 млн.
Фінансові витрати у 2024 фінансовому році зменшилися на 22% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склали $119 млн, що зумовлено суттєвим погашенням банківських кредитів групи у грудні 2023 року та зменшенням орендних платежів після продажу частини сільськогосподарського бізнесу у березні 2023 року.
Фінансовий дохід у 2024 ФР зріс на 62% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склав $50 млн, головним чином за рахунок відсотків, нарахованих за фінансовими активами, що утримуються для управління готівкою, оскільки додаткові залишки ліквідності були розподілені на відсоткові інструменти. Це також включало негрошовий прибуток у розмірі $6 млн від погашення деяких кредитних ліній зі знижкою.
Як наслідок, чисті фінансові витрати зменшилися на 43% у порівнянні з аналогічним періодом минулого ФР і склали $69 млн.
Чистий прибуток від курсових різниць склав $33 млн, головним чином через девальвацію української гривні відносно долара США протягом звітного періоду та відповідну переоцінку внутрішньогрупових залишків.
Інші витрати, нетто, зросли у 2,5 раза у порівнянні з аналогічним періодом минулого ФР і досягли $29 млн. Серед них агрохолдинг згадав витрати на благодійні та соціальні проєкти в $25 млн, штрафи і пеню на $6 млн, а також $2 млн прибутку від продажу дочірніх компаній, оскільки Група завершила продаж трьох зерносховищ підлогового типу у 2024 ФР.
Група отримала операційний прибуток у розмірі $604 мллн до змін оборотного капіталу, що на 20% менше, ніж у попередньому році. Цей показник був на 59% вищим за показник EBITDA за звітний період, що відображає вплив суттєвих негрошових статей, визнаних протягом року.
Після врахування курсових різниць при перерахунку іноземних операцій загальний сукупний дохід, що належить акціонерам компанії, у 2024 ФР становив $63 млн, що на 7% більше, ніж у попередньому році.
Рада директорів рекомендувала загальним зборам акціонерів оголосити дивіденди на рівні нуля за рік, що закінчився 30 червня 2024 року.
Агрохолдинг “Кернел” до війни займав перше місце у світі з виробництва соняшникової олії (близько 7% світового виробництва) та її експорту (близько 12%). Є одним із найбільших виробників та продавців бутильованої олії в Україні. Крім того, займається вирощуванням агропродукції та її реалізацією.