Агрохолдинг “Кернел”, один із найбільших в Україні, у четвертому кварталі 2023 фінансового року (квітень-червень) переробив 650,4 тис. тонн насіння соняшнику, що в 4 рази більше, порівняно з аналогічним періодом минулого ФР.
Як наголошується в звіті компанії, порівняно з попереднім кварталом переробка знизилася на 13%, відображаючи звичайний дефіцит насіння соняшнику ближче до кінця сезону, що змусило три з шести діючих заводів Групи тимчасово припинити переробку олійних культур у травні-червні.
“Два переробні заводи, що належать Групі, залишаються недоступними в зоні підвищеного ризику Харківської області з регулярними обстрілами з боку російських окупантів”, – констатується у звіті.
Загалом за 2023 рік ФГ переробка зросла на 15% – до 2,51 млн тонн.
Згідно зі звітом, обсяг реалізації рослинної олії у квітні-червні 2023 року збільшився на 14% до попереднього кварталу – до 312,7 тис. тонн, зокрема 21 тис. тонн бутильованої соняшникової олії, а до четвертого кварталу минулого року зростання було п’ятикратним.
“Група, як і раніше, віддає пріоритет експорту рослинної олії та шроту порівняно з експортом зерна, з огляду на привабливішу маржу в ланцюжку створення вартості переробки олійних культур порівняно з операціями з експорту зерна”, – йдеться в документі.
За весь 2023 ФР продажі досягли 1 млн 132,7 тис тонн, перевищивши показник попереднього ФР на 17%.
Вказується, що обсяг завантаження силосів “Кернел” у четвертому кварталі 2023 фінансового року був сезонно несуттєвим і становив 98 тис. тонн, на 50% перевищивши показник четвертого кварталу минулого року. У результаті загальне приймання протягом 2023 фінансового року становило 2,83 млн тонн, що на 32% менше, ніж у 2022 ФР.
Згідно зі звітом, обсяг перевалки експортних терміналів в Україні у квітні-червні 2023 року скоротився на 13% порівняно з попереднім кварталом і становив 933,1 тис. тонн, тоді як в аналогічному періоді минулого року перевалка була відсутня.
Загалом за 2023 ФР термінали “Кернел” перевантажили 4 млн 437,7 тис. тонн товарів, що на 39% менше, ніж роком раніше, що компанія пояснила збоями в роботі “зернової угоди”.
“Росія розірвала зернову угоду 18 липня 2023 р. Таким чином, майбутні можливості Групи з експорту товарів через українські чорноморські порти незрозумілі”, – констатується у звіті.
“Кернел” нагадав, що 19 липня його активи в порту “Чорноморськ” зазнали масованого ракетного обстрілу з боку Росії. У результаті значно пошкоджено потужності з перевалки зерна, а також зерно, що зберігається в порту. За первинними оцінками, для повернення активів в експлуатацію знадобиться значний час.
Згідно зі звітом, обсяг експорту зерна групи з України в четвертому кварталі 2023 ФР склав 755 тис. тонн, що на 8% менше, ніж у попередньому кварталі, але в 6 разів більше за показник четвертого кварталу 2022 ФР.
У річному обчисленні обсяги експорту зерна “Кернел” скоротилися більш ніж удвічі порівняно з минулим роком – до 3 млн 833,2 тис. тонн, уточнюється в документі.
“Кернел” до війни посідав перше місце у світі з виробництва соняшникової олії (приблизно 7% світового виробництва) і її експорту (приблизно 12%), а також був найбільшим виробником і продавцем бутильованої соняшникової олії в Україні. Крім того, компанія займалася вирощуванням іншої агропродукції та її реалізацією.
Чистий прибуток “Кернела” за дев’ять місяців 2023ФР зріс на 36% – до $437 млн за падіння виручки на 45% – до $2,715 млрд.