15 липня 2022 року о 17.00 запрошуємо на презентацію виставки «ГРАФІКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ» Василя Чебаника, яка відбудеться у виставковій залі Музею Лесі Українки за адресою: вул. Саксаганського, 97.
Чи знаєте ви, що українська мова починає свою історію ще у VI столітті? Ми чуємо українську, але не бачимо її. Мова – це звук плюс графічний його начерк, а ми не маємо своєї абетки, натомість користуємось «гражданскім шріфтом», запровадженим Петром І для російської мови в 1708-10-их рр. (є версія, що він сам «начєртал» новий алфавіт і втілив за допомогою голландських майстрів). Перехід на латиницю, котрий донедавна активно обговорювався українською спільнотою, був би слушним, якби ми не мали своєї, вже створеної абетки!
Визначний каліграф і художник-графік, Заслужений діяч мистецтв України, Член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор Василь Якович Чебаник з 1971-го р. займається графічним втіленням звучання української мови. Ним створений проект української абетки Рутенії, що графічно одразу виділяє нашу мову з-поміж інших. Проект синтетичний, котрий увібрав риси начертань Київської Русі і Козацької доби, класичної кирилиці і латині, зафіксував мелодійність (одну з найкращих у світі) в лінії. В ній знайшли відображення і знаки-символи, притаманні нашому менталітету і виражені в образах народної творчості. До того ж, перехід на такий варіант абетки не потребуватиме великих зусиль і матиме мінімум незручностей.
В 2019 р. за цей проект Василь Якович отримав Шевченківську премію. Подія виявила значимість потреби візуальної самоідентифікації української мови, котру громадянське суспільство сприйняло з захватом. Надіємось, що до громадськості приєднаються і ті, хто символізує і втілює державну волю. Особливо наразі, коли війна з російською навалою іде на всіх фронтах, і не менш запекла вона в гуманітарній і духовній сферах.
Виставка експонуватиметься у звичайному режимі з 16 липня 2022 року.
Експозиція працює щодня з 10:00 до 17:00 (крім вівторка!)
Телефон для довідок: 044 289 1651
Локація: Музей Лесі Українки
Вхід на виставку за вартістю вхідного квитка до музею (60 грн/30 грн)
Детальніше: https://www.facebook.com/mvduk