Підготовка до можливості практичної реалізації докапіталізації Альфа-Банку Україна на $1 млрд існуючими акціонерами триває, зокрема Михайло Фрідман надіслав листа регуляторним органам Князівства Монако з проханням санкціонувати часткове розморожування коштів на його рахунках у Монако для цієї мети.
Як повідомив агентству “Інтерфакс-Україна” голова наглядової ради банку Роман Шпек у четвер, коментуючи останню інформацію про можливу капіталізацію, сам він наразі проводить зустрічі у Брюсселі, де обговорюється вироблення механізму розморожування, докапіталізації та системи контролю цільового використання коштів.
“Вірю, що банку вдасться реалізувати проект докапіталізації, і це буде важливим механізмом і прецедентом добровільного фінансування відновлення України”, – заявив Шпек, вказавши, що це складна робота, але вона ведеться.
Альфа-Банк Україна, за даними НБУ, на 1 вересня 2022 року за розміром загальних активів посідав 7-е місце (111,16 млрд грн) серед 67 банків, що діють у країні.
На початку червня болгарський екс-міністр фінансів Симеон Дянков, який є довіреною особою Нацбанку з пакетів Фрідмана та інших акціонерів, що потрапили під санкції, повідомив про роботу з отримання дозволу регуляторів, щоб провести докапіталізацію банку за рахунок субординованого боргу на $1 млрд із заблокованих санкціями коштів акціонерів .
Водночас Верховна Рада 6 жовтня ухвалила закон “Про особливості виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану”, що передбачає націоналізацію без докапіталізації з боку держави. Документ також встановлює, що відшкодування вартості акцій акціонерам буде можливим лише після компенсації збитків державі України від РФ і виключно за рахунок таких коштів. Згідно з визначенням НБУ в країні зараз 14 системно важливих банків, однак і депутати, і експерти вказують, що йдеться саме про Альфа-Банк Україна.