Business news from Ukraine

Business news from Ukraine

Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют: вересень 2024 року

12 Вересня , 2024  

Метою цього огляду є аналіз поточної ситуації на валютному ринку України та прогноз курсу гривні щодо ключових валют. Розглянуто поточні умови, ключові фактори впливу та можливі сценарії розвитку подій.

Аналіз поточної ситуації

Останніми місяцями національна валюта України зазнала поступової контрольованої девальвації. Ми вбачаємо в таких діях спробу досягти кількох стратегічних цілей для підтримки економіки та бюджету:

Ø Підвищення курсу до реалістичних значень — це забезпечує поступову адаптацію економіки до нової макроекономічної і курсової реальності без шокових стрибків.
Ø Сезон аграрного експорту: контрольована плавна девальвація сприяє збільшенню доходів аграріїв, які отримають більше гривні за експортовану продукцію.
Ø Підтримка бюджету: контрольована плавна девальвація стає інструментом балансування бюджету, збільшуючи надходження від митних платежів, акцизів та інших податків, виражених у твердій валюті. Це дає змогу уникнути прямого підвищення податкового навантаження на бізнес або навіть частково його замінити в умовах гальмування запропонованого урядом спірного пакету податкових реформ.

Ø Як ми й прогнозували у своєму попередньому огляді, курс гривні відносно долара знайшов тимчасову рівновагу на умовному плато близько 41 грн/$, де з незначними коливаннями тримається з другої декади серпня.

Окрім того, справдилось наше очікування щодо стабілізації золотовалютних резервів завдяки надходженню коштів підтримки від партнерів та союзників: за даними НБУ, валютні резерви зросли на 5 млрд доларів США після чотиримісячного падіння. До України надійшли такі кошти:

Ø 4,553 млрд доларів від ЄС у межах програми Ukraine Facility;
Ø 3,899 млрд доларів — грант від США через Світовий банк.

Значні обсяги міжнародної допомоги перевищили продаж валюти Нацбанком. Ці кошти забезпечать підтримку курсової стійкості та відіграють важливу психологічну роль для підтримки стабільності валютного ринку.

Таким чином ми поки що не бачимо об’єктивних передумов дестабілізації курсу долара відносно гривні. Ринок готівкової валюти також має ознаки насичення: за 7 місяців 2024 року, за даними НБУ, банки завезли до України рекордну кількість готівки — еквівалент 8,8 млрд доларів США, де домінує американський долар.

Насичення ринку пропозицією доларової готівки має сприяти стабільності курсу, за винятком суб’єктивної ситуації — якщо банки захочуть прискорити продаж валюти і спробують створити штучний ажіотажний попит.

Цього місяця ми окремо виділимо короткостроковий прогноз курсу євро відносно гривні, адже курс валюти ЄС має свої специфічні драйвери. Продовження ралі курсу євро на тлі стабілізації курсу долара США відносно гривні продиктоване зовнішніми причинами, незалежними від України: монетарна влада США подає сигнали про подальше пом’якшення грошово-кредитної політики та зниження відсоткових ставок — це послаблює позиції долара на міжнародних ринках. Тоді як Європейський центральний банк поки що не подає однозначних чітких сигналів щодо відсоткових ставок, а це підтримує вищий курс євро відносно долара. Тому в короткостроковій перспективі можна очікувати продовження висхідного тренду курсу євро відносно гривні до появи чітких сигналів від ЄЦБ, що внесе визначеність у подальшу поведінку пари EUR/USD на міжнародних ринках.

Прогноз

Короткостроковий — на найближчі місяці:

З урахуванням поточної ситуації і за умови збереження нинішніх умов ми залишаємо свій прогноз щодо відносно стабільного курсу гривні з незначними коливаннями та його тимчасове утримання на умовному плато графіку поблизу значень 41-41,5 грн за долар.

Ø У разі контрольованого погіршення ключових факторів або посилення курсової складової як інструменту наповнення бюджету — плавний дрейф до 42-43,50 грн за долар.

Довгостроковий прогноз (на рік і далі)

У вигляді прогнозного маяка поки що зберігають актуальність параметри бюджетної декларації, яка є реалістичною з урахуванням поточної ситуації та стриманого прогнозу її розвитку, де на 2025–2027 роки середньорічний курс гривні прогнозують на рівні:

Ø 2025 рік: 45 грн за долар;
Ø 2026 рік: 46,5 грн за долар;
Ø 2027 рік: 46,4 грн за долар.

Важливими факторами курсової стабільності все ще залишаються причини, які перебувають поза економікою: ситуація на фронті та інтенсивність мобілізації, гострота й інтенсивність викликів інфраструктурного та енергетичного характеру, масштаби і регулярність надходження міжнародної підтримки. Ці позаекономічні чинники відіграють роль фундаментальних факторів стабільності національної валюти.

Рекомендації та висновки:

Ми зберігаємо свою рекомендацію купувати щодо валют для середньо- та довгострокових накопичень і заощаджень у горизонті від року і більше.
Не рекомендуємо купувати долар США з короткостроковою метою зважаючи на призупинення «курсового ралі» з тимчасовою стабілізацією та / або імовірність коригування курсу в бік зміцнення національної валюти проти американського долара. Натомість євро через його подальше плавне зростання зберігає привабливість для короткострокових вкладень з метою отримання курсової премії.
Оператори фінансового ринку роблять ставку на призупинення «курсового ралі» як щодо долара, так і євро — середній курс купівлі обох валют операторами фінансового ринку перебуває ближче до офіційного курсу Національного банку України, тоді як курс продажу помітно вищий за нього — це яскраво свідчить про бажання фінансових операторів заробити ажіотажну премію з продажу валюти, натомість не купуючи її надто дорого. Помітне розширення спреду між офіційними та ринковими курсами купівлі / продажу стане яскравим свідченням ставки фінансових операторів на старт нового затяжного етапу девальвації національної валюти.

Тож ми рекомендуємо бути обережними під час здійснення валютних операцій, не піддаючись впливу інформаційного шуму.
Банківська система загалом та Нацбанк мають достатньо інструментів для підтримки курсової стабільності. Помітне зрушення ситуації може бути спричинене зміною валютно-курсової політики або подіями на міжнародних ринках.

Серед інших причин залишаються актуальними викладені в попередніх прогнозах ширші фактори, серед яких:

Ø адміністративні дії, спрямовані на подальшу девальвацію національної валюти;
Ø регуляції у сфері обміну валют, які можуть стати драйвером переходу до готівки;
Ø невизначеність у сфері мобілізації та зайнятості;
Ø невизначеність наслідків перегляду податкових ставок та зборів для бізнесу різного масштабу;
Ø очікувані в осінньо-зимовому сезоні виклики інфраструктурного та енергетичного характеру, які можуть стати потужними драйверами погіршення ділового клімату та нової хвилі сезонної еміграції.

 

,