Публічні закупівлі китайських і турецьких товарів відбуваються з порушенням закону про локалізацію на шкоду українським виробникам, вважає заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.
«Поки українські виробники працюють під обстрілами і платять зарплату українським громадянам, публічні замовники витрачають кошти на китайські та турецькі товари, порушуючи закон про локалізацію», – написав нардеп у Facebook у суботу.
При цьому він зазначив, що кількість тендерів із грубими порушеннями в липні збільшилася до 15. У цих випадках за кошти державних компаній і платників компаній закуповували китайські та турецькі трамваї, автобуси, бульдозери та інше. Як наслідок, українські громадяни втрачають робочі місця, українські підприємства – замовлення, а бюджети держави та громад – податки. Зрештою це пряма шкода для ЗСУ в умовах війни, наголосив Кисилевський.
За його даними, до топ-5 цього «рейтингу сорому» увійшли: КП «Швидкісний трамвай» Криворізької міськради – закупило екскаватор турецького виробництва Bobcat на суму 7,56 млн грн, постачальник – ТОВ «Торговий дім “Альфатех”. Також КП «Миколаївські парки» Миколаївської міськради – закупило китайську дорожню машину МДК-5/28 на суму 7,5 млн грн, постачальник – ПП «Виробничо-комерційне підприємство “Альфатекс”.
Крім того, ДСП «Центральне підприємство з поводженням з радіоактивними відходами» закупило турецький автобус AR-TEMSA PRESTIJ SX на суму 5,49 млн грн, постачальник – ТОВ «Спецтехніка+». Також КП «Комунальне автотранспортне підприємство-072801» Ужгородської міськради« – закупило китайський бульдозер SINOMACH GTY 160 на суму 4,65 млн грн, постачальник – ТОВ “Торгова компанія ”Спецзапчастина». І виконком Курилівської сільради Куп’янської сільради Харківської області закупив турецький самоскид на шасі Ford Trucks на суму 4,65 млн грн, постачальник – ТОВ «ТЕК-ТРАНС».
«По кожному з 15 виявлених грубих порушень я направлю депутатські звернення на Міністерство економіки та ДАСУ (Державна аудиторська служба України – ІФ-У) для реагування. За моєю ініціативою аналітичний центр CMD Ukraine продовжить дослідження кожного тендера з локалізацією процедурних порушень і відвертого шахрайства. Ніхто не сподівався, що зміни даватимуться легко. Але врешті-решт здоровий глузд має перемогти. Кошти українських платників податків мають витрачатися на там, де створюються робочі місця для українських громадян, а не китайських чи турецьких», – констатував народний депутат.
За його словами, українська промисловість здатна забезпечити всі потреби держави та громад товарами високої якості та сервісу.
«Будемо боротися, поки розуміння цього не дійде до кожного чиновника», – резюмував заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку.