Business news from Ukraine

Що потрібно знати про візит китайського лідера до Європи

6 Травня , 2024  

Цього тижня президент Китаю відвідає Францію, Сербію та Угорщину. Його поїздка припадає на час напружених відносин з багатьма європейськими країнами через торгівлю і звинувачення в китайському шпигунстві.

Президент Китаю Сі Цзіньпін цього тижня вперше за останні п’ять років відвідає Європу, зупиняючись у Франції, Сербії та Угорщині.

Поїздка пана Сі припадає на час напруженості у відносинах з багатьма європейськими країнами через підтримку Китаєм Росії на тлі війни в Україні, його торговельну політику та очевидну шпигунську діяльність. Ця поїздка також стане випробуванням для Європи, яка намагається балансувати між Китаєм і Сполученими Штатами.

Сі сподівається запобігти торговельній війні з Європейським Союзом на тлі зростаючих суперечностей щодо експорту китайських електромобілів та обмеження доступу європейських компаній на китайський ринок. Сі також заохочуватиме президента Франції Еммануеля Макрона прагнути більшої автономії від США, щоб послабити глобальне домінування Вашингтона.

Ось що ми знаємо про поїздку пана Сі, яка розпочалася в неділю.

Яке значення має маршрут пана Сі?

Експерти кажуть, що три країни, які відвідає пан Сі, в тій чи іншій мірі підтримують прагнення Китаю переглянути світовий порядок. Всі вони в тій чи іншій мірі ставлять під сумнів післявоєнний світовий порядок, встановлений Америкою, і прагнуть зміцнити зв’язки з Пекіном.

Угорщина має тісні зв’язки з Китаєм і прагне залучити китайські інвестиції в такі галузі, як виробництво електромобілів та акумуляторів, оскільки китайські виробники розширюють свою діяльність за межами Азії. Сербія також має теплі відносини з Пекіном і залучила мільярди доларів китайських інвестицій.

Першою зупинкою пана Сі буде Франція, де пан Макрон нещодавно заявив, що Європа «ніколи не повинна бути васалом Сполучених Штатів», і перетворив Францію на міст між Глобальним Півднем і західними державами.

Незважаючи на успіхи Пекіна, пан Макрон заявив, що він залишається ближчим до свого союзника, Сполучених Штатів, ніж до Китаю.

«Я вважаю за краще вибирати свої відносини зі Сполученими Штатами, з Китаєм, а не нав’язувати їх мені однією з двох сторін, яка або штовхає мене в один бік, або тягне в інший», – сказав він в інтерв’ю виданню The Economist. При цьому він додав. «Цілком зрозуміло, що ми не є рівновіддаленими. Ми союзники американців».

Напередодні візиту пана Сі китайські дипломати висловлювали сподівання, що зв’язки між Францією і Китаєм займуть провідну роль у відносинах Китаю із Заходом.

У понеділок у Парижі на переговорах з Сі і Макроном візьме участь Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії, виконавчого органу ЄС, яка буде присутня на переговорах з паном Сі і паном Макроном.

Цей рік також є символічним для Китаю і трьох країн.

Це 60-та річниця дипломатичних відносин між Китаєм і Францією та 75-та річниця дипломатичних відносин з Угорщиною.

Цього року також виповнюється 25 років з часу бомбардування НАТО китайського посольства в Белграді, Сербія, під час війни в Косові, в результаті якого загинуло троє китайських журналістів і яке викликало гнівні протести біля посольства США в Пекіні. Китайські офіційні особи продовжують вказувати на бомбардування як на ознаку агресії НАТО і приклад того, чому Росія мала рацію, відчуваючи загрозу, перш ніж прийняти рішення про вторгнення в Україну.

Коли пан Сі востаннє відвідував Європу?

Востаннє пан Сі відвідував Європу в 2019 році, до пандемії коронавірусу, після чого він провів час у Китаї, вперше покинувши кордони країни восени 2022 року.

Поїздка 2019 року включала барвисту церемонію в Римі на честь участі Італії в глобальному інфраструктурному проєкті Китаю «Пояс і шлях», який має на меті розширити вплив Китаю за кордоном. Франція розстелила червону доріжку для пана Сі в Парижі і підписала більше десятка комерційних і державних контрактів на мільярди євро, хоча пан Макрон попередив, що «Китай грає на наших розбіжностях» і що «період європейської наївності закінчився».

Пан Сі також відвідав Грецію, де пообіцяв підтримку цій країні в її боротьбі з Великою Британією за скульптури Парфенону, відомі як Елгінські мармури.
Як розвиваються відносини між Європою і Китаєм?

З часу останнього візиту пана Сі у відносинах між Китаєм і більшою частиною Європи спостерігається зростаючий розрив. Пандемія коронавірусу, зближення Пекіна з Росією і репресії проти етнічних меншин, а також різке зростання китайського експорту викликали негативну реакцію проти Китаю в багатьох європейських країнах.

За останні роки Китай в п’ять разів збільшив поставки автомобілів на зовнішні ринки, а Європейський Союз останнім часом зайняв більш конфронтаційну позицію щодо торговельних практик Китаю. Влада ЄС розпочала розслідування, яке може призвести до обмеження експорту китайських сонячних панелей, і зробила попередні кроки для обмеження торгівлі китайськими товарами, включаючи електромобілі, вітрогенератори та медичне обладнання.

Італія також заявила Китаю, що більше не братиме участі в його ініціативі «Пояс і шлях», а минулого місяця протягом тижня шістьом особам в Європі були пред’явлені звинувачення у шпигунстві на користь Китаю, що свідчить про посилення заходів боротьби з китайським шпигунством.

Водночас європейські країни мають різні погляди на те, як взаємодіяти з Пекіном і скористатися економічними можливостями, а деякі побоюються запровадження європейських тарифів.

Пан Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц також вважають, що вплив Китаю матиме вирішальне значення для припинення війни в Україні.