Ситуація на валютному ринку наразі на відміну від літніх місяців набагато краща, це видно зі співвідношення попиту і пропозиції, заявив заступник голови Нацбанку України Юрій Гелетій.
“Важливий індикатор – обсяг інтервенцій: у жовтні – $2 млрд, у листопаді – $1,6 млрд, тоді як у червні було $4 млрд”, – сказав він на брифінгу в четвер.
За його словами, експорт зростає, що разом з очікуванням надходження міжнародної допомоги дає можливість розраховувати на зростання валютних надходжень.
Гелетій нагадав, що міжнародні резерви НБУ на початок грудня перевищили довоєнний рівень і становлять близько $28 млрд, що забезпечує 3,5 місяця майбутнього імпорту.
Заступник голови Нацбанку також повідомив, що спостерігається зростання середньоденного обсягу операцій між банками, але вони, як і раніше, залишаються “об’єктивно малими” – $65 млн у листопаді проти $38 млн у вересні.
За його словами, здатність валютного ринку до самобалансування є однією з умов до повернення до плаваючого курсу, однак, на жаль, зараз цього на ринку немає, і Нацбанк виходить на нього з інтервенціями.
Гелетій додав, що другою важливою передумовою повернення до плаваючого курсу є здатність інфляції бути номінальним якорем, однак наразі її рівень не дає можливості заякорити очікування, таку функцію виконує фіксований курс гривні.
Він підкреслив, що в таких умовах Нацбанк не може назвати конкретних дат, коли може бути здійснено повернення до плаваючого курсу.
“Тому зараз живемо в цьому середовищі. Наша система працює ефективно. Моніторимо зі свого боку ситуацію, адаптуємо наші валютні питання в контексті регулювання і адаптуємося до поточних умов”, – констатував він.
Зі свого боку голова Нацбанку Андрій Пишний зазначив, що з кожною наступною ракетною атакою українці тільки додають стійкості національній валюті – її курс зміцнюється.
Він вказав на зближення офіційного курсу гривні та курсу на готівковому ринку останнім часом.