Business news from Ukraine

УКРАЇНА ЗА 2024-2026 РОКИ ЗВЕДЕ ДО МІНІМУМУ ВМІСТ ФОСФАТІВ У МИЙНИХ ЗАСОБАХ

2 Червня , 2021  

Україна з 31 грудня 2023 року обмежить до мінімуму вміст фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах побутового призначення (до 0,1 г – 0,2 г), а з 31 грудня того самого року і до 31 грудня 2026 року поетапно обмежить вміст фосфатів у мийних засобах промислового призначення (до 0,05% – 0,1%).

Відповідну постанову “Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів” уряд схвалив на засіданні в середу.

Згідно з документом, він передбачає обмеження вмісту фосфатів у мийних засобах для прання в побутових пральних машинах до 0,2 г у рекомендованій для прання дозі для основного циклу пральної машини, в побутових посудомийних машинах – до 0,1 г у стандартній дозі для завантаження посудомийної машини столовим набором на 12 персон.

Окрім того, з цієї самої дати масова частка загального фосфору в мийних засобах для ручного миття, прання та очищення, а також в інших мийних засобах обмежується вмістом 0,05% фосфору.

Водночас попередній Техрегламент передбачав лише поняття “пральний порошок” (з обмеженням вмісту фосфору до 0,5 г у рекомендованій для прання в машині дозі) і мийний засіб для побутових посудомийних машин (0,3 г), а нова редакція передбачає заміну поняття “пральний порошок” на “мийний засіб для прання” і деталізацію на засоби для побутового та промислового використання.

Обмеження вмісту загального фосфору в мийних засобах, які використовуються для промислового прання, миття та очищення, впроваджуються поетапно: в засобах для промислових пральних машин він має скоротитися з 0,1% із 31 грудня 2023 року до 0,05% на 31 грудня 2026 року, для промислових посудомийних машин – з 0,25% до 0,1%.

Водночас добровільне застосування встановлених обмежень можливе до настання зазначених дат.

Згідно з документом, Кабмін зобов’язав Мінекономіки протягом шести місяців із дати набуття чинності постановою оновити Перелік національних стандартів визначення методів проведення випробувань мийних засобів на відповідність Техрегламенту мийних засобів.

Окрім того, міністерство спільно з Мінприроди, Держмитслужбою та Держспоживслужбою має розробити і подати на затвердження Кабміну проект плану заходів державного ринкового нагляду та державного контролю продукції на відповідність Техрегламенту.

Постанова набуває чинності через шість місяців із дати опублікування (за винятком встановлених термінів зниження вмісту фосфатів).

У пояснювальній записці до документа наголошується, що, за даними офіційної статистики, протягом останніх років зберігається тенденція надходження у водні об’єкти України значної кількості фосфатовмісних забруднювальних речовин.

Водночас упровадження обмежень на вміст фосфатів у мийних засобах дає змогу очікувати суттєвого природоохоронного ефекту щодо поліпшення екологічного стану українських водойм, насамперед великих річок – головних джерел питного водопостачання, зокрема зниження їх евтрофікації (“цвітіння” води).

,