Українські банки за січень-червень цього року збільшили чистий прибуток на 11,4 млрд грн, або на 16,8%, порівняно з показником за аналогічний період 2023 року – до 79,04 млрд грн, повідомив Національний банк України (НБУ).
«Головні чинники прибутковості – збереження високої чистої відсоткової маржі та майже нульові відрахування до резервів під збитки від активних операцій», – пояснив НБУ причини зростання прибутковості.
«За перше півріччя тільки сім малих банків із 62 платоспроможних були збитковими із сукупним збитком 171 млн грн», – поінформував Нацбанк.
За його даними, прибутковість основних активів банків протягом другого кварталу надалі знижувалася. Зокрема, найстрімкіше вона падала для депозитних сертифікатів НБУ, у зв’язку з чим банки зменшили обсяги вкладень у ці цінні папери, зазначив регулятор.
Водночас ставки за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) також пішли вниз, але обсяги вкладення в них зростали.
«Саме за рахунок нарощування активів банки зберегли досить високу чисту процентну маржу і наростили доходи», – наголосив регулятор.
Зазначається, що рентабельність капіталу банків за перше півріччя 2024 року становила 48,4%, що нижче за аналогічний показник першої половини 2023 року, який становив 56%.
Обсяг нарахованого банками податку на прибуток за шість місяців поточного року становив 21,9 млрд грн порівняно з 12,4 млрд грн за зіставний період минулого року, оскільки ставку податку на прибуток було підвищено з 18% до 25%.
Згідно з даними НБУ, за минулий рік чистий прибуток банківської системи становив 82,8 млрд грн після нарахування 76,2 млрд грн податку на прибуток за підвищеною ставкою 50%.