Business news from Ukraine

Business news from Ukraine

Глава МАГАТЕ зустрівся з керівниками української енергетики по дорозі на АЕС

3 Вересня , 2024  

Глава ядерного агентства ООН Рафаель Гросі зустрівся з українськими енергетичними чиновниками у вівторок перед запланованим візитом на окуповану Росією Запорізьку атомну електростанцію, що є частиною зусиль із запобігання ядерній катастрофі у воєнний час.

Директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Гроссі прибув до України через тиждень після того, як відвідав Курську атомну електростанцію в Росії і попередив про небезпеку ядерної аварії на ній.

Під час свого останнього візиту до України після вторгнення Росії в лютому 2022 року Гроссі зустрівся з міністром енергетики Германом Галущенком, а також Петром Котіним, головою державної атомної енергетичної компанії «Енергоатом», та Олегом Коріковим, т.в.о. голови Державної інспекції ядерного регулювання України.

МАГАТЕ «повністю віддане забезпеченню безпеки та захисту (українських) ядерних об’єктів, з (а) присутністю на кожному з них», – написав Гроссі на X поряд з фотографіями, на яких він та українські посадовці проводять переговори.

За його словами, вони «обмінювалися думками щодо нашої підтримки українських АЕС (атомних електростанцій) перед моїм візитом на Запорізьку АЕС».

У понеділок Гросси заявив, що він прямує на Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), «щоб продовжити нашу допомогу і допомогти запобігти ядерній аварії».

Президент України Володимир Зеленський заявив, що зустрінеться з Гроссі після того, як глава МАГАТЕ відвідає атомні електростанції країни.

Запорізька АЕС на південному сході України, найбільша в Європі атомна електростанція, була захоплена російськими військами незабаром після повномасштабного вторгнення Москви і зараз не працює.

Обидві сторони часто звинувачують одна одну в обстрілах станції. І Москва, і Київ заперечують ці звинувачення.

Зеленський і прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схуф у понеділок відвідали місто Запоріжжя, яке розташоване через річку Дніпро на північний схід від заводу.

Зеленський також заявив, що на даному етапі війни Україна не може повернути контроль над заводом.

«Для України безпечніше контролювати Запорізький завод, але поки що, з точки зору поля бою, я не бачу таких можливостей, а ті, які, ймовірно, існують, вони небезпечні», – сказав Зеленський.

У понеділок російські інформаційні агентства повідомили, що високовольтна лінія електропостачання станції автоматично відключилася, але потреби станції забезпечуються іншою лінією. Причини автоматичного відключення не були вказані.

У понеділок Україна заявила, що російські атаки пошкодили одну з двох зовнішніх повітряних ліній, що з’єднують станцію з українською електромережею. Росія не відразу прокоментувала це твердження.

Росія заявляє, що Курська атомна станція, яку минулого тижня відвідав Гроссі, неодноразово піддавалася атакам з боку українських військ, які знаходяться всього в 40 км (25 милях) від неї, з тих пір, як Україна відрізала шматок російської території в результаті транскордонного нападу в цьому місяці.

Після відвідин Курської атомної електростанції Гроссі заявив, що вона є надзвичайно крихкою, оскільки не має захисного купола, і що «поблизу виникла небезпека або можливість ядерної аварії».

У четвер Міністерство закордонних справ України засудило спроби Росії «звинуватити Україну в нібито провокаціях проти ядерної безпеки».

Міністерство заявило, що Росія активізувала «дезінформаційну кампанію з метою відвернути увагу від власних злочинних дій на Запорізькій атомній електростанції».

У заяві вона назвала такі звинувачення «цинічними» після атак на енергетичну інфраструктуру, які змусили Україну відключити кілька атомних енергоблоків від мережі минулого тижня.

Джерело: https://www.reuters.com/world/europe/iaea-chief-meets-ukrainian-energy-chiefs-way-nuclear-plant-2024-09-03/

, ,