Україна в 1,8 раза знизила темпи експорту ріпаку – до 220 тис. тонн на місяць за норми в 350-400 тис. тонн, повідомили в аналітичному кооперативі “Пуск”, створеному в рамках Всеукраїнської аграрної ради (ВАР).
“У нас є зниження темпів експорту по ріпаку. Україні потрібно експортувати 350-400 тис. тонн щомісяця, але експорт перевищує 220 тис. тонн. На вересень український ріпак законтрактований за форвардами з поставкою в Румунію, Литву, Німеччину виключно автомобільним і залізничним шляхом. На малих річкових портах форварди не вкладаються, там працює тільки спотовий ринок. Пропозиція ріпаку низька”, – зазначають аналітики.
За їхніми даними, переробники поступово підтягують рівень закупівельних цін до 14 тис. грн/тонна, в окремих областях цінники становлять 14,2 тис. грн/тонна. Великі партії – по 2-3 тис. тонн ріпаку – відправляються на експорт до ЄС, що змушує вітчизняних переробників підвищувати ціни.
Одним із факторів зростання цін на ріпак, на думку аналітиків, є новини з Канади – ключового світового виробника каноли, про зниження обсягів валового збору.
“Згідно зі звітом USDA, відбулося зниження прогнозу врожаю ріпаку з Канади на 1 млн тонн. Але можна очікувати подальшого зниження прогнозних показників, що викликано погодними умовами. Від обсягів виробництва олійної культури в Канаді залежатимуть подальші цінові тренди на глобальному ринку”, – пояснили у ВАР.
Найближчого тижня умовні ціни на малих річкових портах можуть зрости до $380-390/тонна, закупівельні ціни переробників – до 14,4 тис. грн/тонна, прогнозують експерти.