Business news from Ukraine

Кризова психологічна допомога: важливі знання для тисяч українців

29 Листопада , 2022  

Допомога буває різною. Для тих, хто тікає від війни, чи для тих, хто приймає втікачів, часто важливі не лише власне ліжко, тепла їжа чи засоби гігієни. Ще важливо, щоб тебе зрозуміли, щоб порадили, як діяти в ситуаціях, з якими раніше не стикався, як спілкуватися з тими, хто втратив все, чи як бути, якщо сам втратив все.

Людям потрібні люди.

А особливо кваліфіковані спеціалісти, які можуть швидко, якісно та доречно допомогти в кризовій ситуації. Необхідність додаткового навчання психологів з акцентом на подолання травм війни й стало поштовхом до запуску курсу за спеціалізацією «Кризова психологічна допомога», що був ініційований Parimatch Foundation спільно з Ізраїльською коаліцією травми.

Міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation з початком повномасштабного вторгнення змінив фокус своїх соціальних програм на допомогу Україні та українцям, що постраждали від війни. І одним з пріоритетних напрямків роботи стали проєкти в рамках комплексної програми фонду Mental Health та меморандуму підписанного з Міністерством освіти та науки України. Метою запуску освітнього курсу стала необхідність поділитися з українськими психологами дієвими техніками кризової допомоги, що необхідні при роботі з внутрішньо переміщеними особами різних вікових категорій під час війни.

За пів року дії проєкту понад 300 фахівців інклюзивно-ресурсних центрів з шести регіонів України, а саме Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Київської та Чернігівської областей змогли пройти навчання курсу, матеріали якого містять психологічні та емоційні протоколи надання першої допомоги, які використовуються в Ізраїлі, США та Великобританії, включаючи прийоми самодопомоги, оцінки, роботу з гострими реакціями та травмами.

Ці регіони були обрані не випадково. Саме тут знаходиться найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб, які з початку війни вимушені були покинути свої рідні міста, що стали ареною бойових дій. Реалізація проєкту в регіонах відбулася за підтримки Департаментів освіти і науки.

Для багатьох спеціалістів наш курс став викликом, — ділиться досвідом один з лекторів проєкту Денис Денисенко — психолог, сертифікований гештальт-терапевт та організатор гуманітарної допомоги населенню у кризових ситуаціях. — Більшість з них працювали в полі довгострокової психотерапії, довгострокової допомоги. Водночас ми концентрувалися на знаннях щодо надання швидкої психологічної допомоги, як зняти напруженість тіла, як працювати з когніціями, а не емоціями, як працювати з думками, з катастрофізацією. 

Найбільший відгук у психологів отримали прості дієві механізми: як повернути контроль над ситуацією, як повернути контроль над тілом, що робити у стадії, коли людина перебуває у гострій, стресовій реакції, або в гострому стресовому розладі. Методики не потребують багато часу, багато терапевтичної роботи, та є дієвими, оскільки дають можливість людині спиратися на власні ресурси, повернути собі контроль над життям, над реакціями на стрес.

Я вважаю, що чим більше психологів розуміють такі прості алгоритми, тим більше наша нація буде готова до того, щоб протистояти такому довготривалому стресу. Але попереду дуже багато роботи, щоб навчити психологів працювати саме з травмами війни.

Після завершення курсу «Кризова психологічна допомога» психологи та спеціалісти ІРЦ змогли безпосередньо працювати з внутрішньо переміщеними особами, людьми, які постраждали від воєнних дій, чи пережили втрату близької людини.

Понад 16 600 українців різних вікових категорій пройшли через програму та отримали і продовжують отримувати психологічні консультації від спеціалістів, що пройшли освітній курс. І що важливо, люди довіряють сертифікованим спеціалістам та продовжують звертатися за допомогою.

Зараз нам всім потрібно налаштуватися на марафонську дистанцію, це не закінчиться швидко, не треба очікувати, що все припиниться, що ми швидко переможемо, це довгострокова історія,зауважує Денисенко. — Потрібно зрозуміти для себе, що в психіці людини закладено механізм адаптації до стресу. За деякий час ми сповільнимося, будемо сприймати це менш інтенсивно і більш виважено.

Ми чітко усвідомлюємо, що потреба в психологічній реабілітації для постраждалих від війни – одна з першочергових. Тому Фонд з перших днів війни будує комплексну роботу: перехід від низькопорогових послуг до здоров’я, освіти, спортивного розвитку, дозвілля дітей.

Ментальне здоров’я людей – один з головних факторів в їх реабілітації та адаптації в новому етапі життя. Фонд зміг об’єднати зусилля з найкращими спеціалістами, щоб створити особливий навчальний курс, який допоміг тисячам українців віднайти рівновагу та почати жити по-новому.