Business news from Ukraine

МТСБУ дало роз’яснення для громадян України в разі ДТП за кордоном

10 Травня , 2023  

У разі ДТП за кордоном, якщо український водій став потерпілим, необхідно звернутися до страхової компанії винуватця аварії, зробити це можна як в офісі компанії, так і поштою або в електронному вигляді, зазначається на сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України.

Інформація про способи подання інформації про ДТП та пакет документів, необхідних для врегулювання, здебільшого розміщується на сайтах відповідних страховиків.

Виплата страхового відшкодування здійснюється на умовах, визначених законодавством про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності автовласників країни, на території якої сталася ДТП.

Якщо поліс страхування відповідальності у винуватця ДТП відсутній (таке трапляється і за кордоном), можливе звернення до бюро “Зелена картка” країни, в якій зареєстровано транспортний засіб винуватця, для отримання консультації щодо подальших дій потерпілої особи. Список національних бюро знаходиться на сайті МТСБУ.

МТСБУ звертає увагу, що не має повноважень врегульовувати ДТП, які сталися з автомобілями на українській реєстрації за кордоном.

МТСБУ радить, що в разі ДТП за кордоном необхідно викликати поліцію та за необхідності інші служби і не залишати місце ДТП до їхнього приїзду. Якщо внаслідок ДТП немає травмованих або загиблих людей та/або значного пошкодження транспортних засобів учасників аварії, то можливе оформлення узгодженого повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду – “європротоколу”.

У більшості країн-членів системи “Зелена картка” бланк європротоколу уніфікований, тобто його структура, назви полів і граф однакові. Кожен страхувальник може отримати український бланк “європротоколу” під час укладення договору “Зелена карта” з українським страховиком. Також бланк “європротоколу” та інструкція з його заповнення доступні на сайті МТСБУ. Заповнювати європротокол потрібно тією мовою, якою володіє учасник ДТП. У жодному разі не підписуйте документи, зміст яких вам незрозумілий. Якщо цього не уникнути, вкажіть українською мовою, що не розумієте зміст документа і мови, якою він складений.

Після вжиття заходів безпеки всіх учасників дорожнього руху за технічної можливості необхідно: сфотографувати місце ДТП, пошкодження всіх транспортних засобів або іншого майна, зафіксувавши координати місця ДТП (дані геолокації), або зробити відеозапис з місця ДТП.

Записати дані інших учасників ДТП: ПІБ водія, дані водійського посвідчення, контактний телефон, назву страхової компанії та номер поліса; записати інформацію про свідків та їхні контактні дані.

Сфотографувати, за технічної можливості, всі документи, оформлені на місці ДТП (довідка поліції, європротокол тощо). Якщо, на вашу думку, ви є винуватцем ДТП, надайте другому учаснику відомості про ваш договір міжнародного страхування “Зелена карта”. Отримати інформацію про статус договору “Зелена картка” можна віддалено на сайті МТСБУ – за номером договору або за державним номером транспортного засобу.

Якщо, на вашу думку, ви постраждали в ДТП, наполягайте, щоб винуватець надав копію свого договору страхування (або інформацію про нього) і повідомив свого страховика про подію з місця ДТП. Якщо за ситуацією очевидно, що ви потерпілий – не надавайте нікому, окрім співробітників поліції, копії вашого договору міжнародного страхування “Зелена картка”, щоб не стати жертвою шахраїв.

Незалежно від того, кого ви вважаєте винуватцем аварії, якнайшвидше повідомте страхову компанію, з якою ви уклали договір “Зелена карта”, про ДТП будь-якими комунікаційними засобами, погодженими зі страховиком.

МТСБУ звертає увагу українських автовласників на обов’язковість наявності міжнародного страхового сертифіката “Зелена картка” у разі експлуатації транспортного засобу за кордоном на території країн-членів системи “Зелена картка”, до яких, окрім країн Європи, входять також Азербайджан, Туніс, Марокко, Туреччина та Іран.

,