Папа Римський Франциск закликав до переговорів між Україною та Росією, щоб покласти край війні, спричиненій російським вторгненням в Україну у 2022 році.
У своєму традиційному різдвяному зверненні Папа сказав, що «необхідна сміливість, щоб відкрити двері» для діалогу, «щоб досягти справедливого і тривалого миру» між двома сторонами.
Його заклик пролунав після масштабної російської атаки на українські енергетичні об’єкти того ж дня, в якій, за даними України, було задіяно щонайменше 184 ракети і безпілотники.
Раніше цього року Україна рішуче відкинула заклик понтифіка до Києва вести переговори про припинення війни і «мати мужність підняти білий прапор».
Його послання Urbi et Orbi (Місту і світу) також торкнулося інших конфліктів.
Звертаючись до тисяч людей, що зібралися на площі Святого Петра, 88-річний Папа заявив: «Нехай замовкне звук зброї в охопленій війною Україні та за її межами».
«Я запрошую кожну людину і всіх людей всіх народів… стати паломниками надії, щоб замовкнути звуки зброї і подолати розділення», – сказав він.
Повторюючи різдвяне послання, яке він виголосив минулого року, Папа Франциск також закликав до припинення вогню в Газі та звільнення заручників, яких утримує ХАМАС.
«Я думаю про християнські громади в Ізраїлі та Палестині, особливо в Газі, де гуманітарна ситуація надзвичайно важка», – сказав він.
Він попросив, щоб «двері діалогу і миру були відкриті».
Війна в Газі почалася після того, як 7 жовтня 2023 року угруповання ХАМАС атакувало Ізраїль. Бойовики вбили близько 1200 людей і забрали в заручники ще 251 в Газу. За даними міністерства охорони здоров’я Гази, яким керує ХАМАС, в результаті наступу Ізраїлю загинуло понад 45 000 палестинців.
Раніше цього тижня Папа двічі назвав напади Ізраїлю «жорстокістю», чим викликав різкий докір з боку Ізраїлю, який назвав ці висловлювання «особливо розчаровуючими».
Папа Франциск також сказав, що він думками з християнськими громадами Лівану і Сирії, де повстанці нещодавно скинули сирійського президента Башара Асада після 24 років перебування при владі. Християнське населення Сирії скоротилося з початку війни в 2011 році, і, за деякими даними, зараз воно становить лише частину від довоєнної кількості в 1,5 мільйона чоловік.
Сирійські меншини висловлюють побоювання щодо свого майбутнього в країні після приходу до влади ісламістських повстанців – хоча провідне повстанське угрупування «Хаят Тахрір аш-Шам» заявило, що всі віросповідання будуть захищені.