Педіатри та лікарі у всьому світі все частіше відзначають той невтішний факт, що сучасні діти недосипають. Але нестача сну у дітей може бути набагато небезпечнішою, ніж у дорослих. Діти, які сплять менше, ніж рекомендовано, ростуть і розвиваються гірше за своїх однолітків. Це пояснюється кількома чинниками. По-перше, під час сну виробляється гормон зростання. По-друге, здоровий міцний сон допомагає краще засвоювати та запам’ятовувати інформацію. По-третє, нестача сну послаблює імунітет дитини. І це далеко не повний перелік.
У дослідженні, опублікованому в науковому медичному журналі The Lancet, взяли участь понад 8 300 дітей віком від 9 до 10 років, а також їхні батьки, яких попросили заповнити анкети та відповісти на запитання.
Команда вчених пов’язує нестачу сну з психічним станом дитини, а саме з підвищеними ризиками виникнення депресивних та тривожних станів, а також із проблемами з пам’яттю, що може викликати труднощі з прийняттям рішень.
У своїх дослідженнях вчені враховували соціально-економічний статус, стать, вік досягнення пубертату та інші фактори, що впливають на режим дня та роботу мозку дитини.
Вони дійшли висновку, що у дітей, які спали менше дев’яти годин на добу, обсяг сірої речовини в деяких сегментах мозку, які відповідають за увагу, пам’ять і самоконтроль, менші порівняно з тими, у кого сформувалися правильні звички сну. Такі результати збереглися і через два роки, що може говорити про те, що шкода від недосипання може тільки посилюватися з роками.
Американська академія медицини сну, а також інші професійні спільноти рекомендують дітям віком від 6 до 12 років спати від 9 до 12 години кожної ночі.
Для того, щоб дотримуватись цієї рекомендації батькам слід обмежити час, який їх діти проводять перед монітором комп’ютера або смартфона, та замінити його на більш активні ігри на свіжому повітрі, після чого забезпечити якісний та здоровий сон. Дотримання таких простих рекомендацій сприятиме фізичному та розумовому розвитку дітей та здоров’ю протягом усього їхнього життя.