Business news from Ukraine

ПриватБанк, Ощадбанк та Укрексім лідирують за обсягом портфеля ОВДП

24 Травня , 2024  

Державні ПриватБанк, Ощадбанк та Укрексімбанк від початку повномасштабного вторгнення РФ придбали найбільшу кількість облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) і стали лідерами ринку за портфелем держоблігацій з 316 млрд грн, 154,2 млрд грн і 130,5 млрд грн відповідно.

“Переважно клієнти ПриватБанку інвестують у гривневі ОВДП (64,5%) та облігації в доларах США (33,7%). При цьому 80% клієнтів під час погашення ОВДП реінвестує кошти в цінні папери Міністерства фінансів”, – ідеться в повідомленні пресслужби фінустанови.

ПриватБанк зазначив, що кожна третя гривня з 1 трлн, залучених в ОВДП з початку повномасштабного вторгнення РФ, була інвестована банком або його клієнтами.

Своєю чергою, в Ощадбанку уточнили, що із загального портфеля ОВДП 154,23 млрд грн в еквіваленті, 26,6 млрд грн – придбали від початку 2024 року, 65,29 млрд грн – у 2023 році та 62,34 млрд грн – у 2022 році.

Слідом за трійкою лідерів іде державний Укргазбанк, який придбав на первинному ринку ОВДП в еквіваленті 89,3 млрд грн.

Серед першої десятки банків країни за обсягом активів дані про вкладення в ОВДП також опублікували ПУМБ і Сенс Банк.

Так, згідно з інформацією на сайті ПУМБа, сума вкладень понад 2 тис. клієнтів банку (як фізосіб, так і юросіб) у держоблігації з початку повномасштабного вторгнення сягнула 1,6 млрд у нацвалюті, тоді як валютні портфелі становили понад $50,5 млн і EUR10,5 млн відповідно.

Пресслужба Сенс Банку вказує, що на сьогоднішній день в активах фінустанови портфель ОВДП фізосіб-інвесторів становить понад 8,1 млрд гривень, що “відповідає близько 13% від загального портфеля ОВДП у власності фізичних осіб-інвесторів у країні”.

“(…) клієнти нашого банку, як фізичні особи, так і представники бізнесу, продовжують активно інвестувати в цінні папери. Так, тільки за квітень цього року нашими клієнтами було придбано державних облігацій на 1,87 млрд грн, з яких 1,6 млрд грн – це військові облігації”, – зазначили в банку.

У Сенсі акцентували увагу, що клієнти віддають перевагу гривневим облігаціям, як свідчить інформація банку, у квітні цього року їм віддали перевагу 53% споживачів.

Інші банки з “великої десятки” за активами станом на 1 квітня цього року – Райффайзен, Укрсиббанк, Універсал Банк (mono) і Креді Агріколь, інформацію про обсяг придбання ОВДП з початку 24 лютого 2022 року на момент випуску матеріалу на своїх сайтах не публікували.

Водночас 14-й за розміром активів Кредобанк повідомив, що його клієнти від початку повномасштабної російської агресії інвестували в ОВДП понад 3 млрд грн, і понад 70% цієї суми було вкладено у військові облігації.

Кредобанк нагадав, що став одним із перших банків, який після початку війни скасував комісії брокера за купівлю військових облігацій і знизив мінімальну суму інвестиції в державні цінні папери до 50 тис. грн.

“Основні настрої клієнтів Кредобанку на 2024 рік – це короткострокові, до 1 року, військові ОВДП у національній та іноземній валютах. Спостерігаємо також, що після закінчення терміну облігацій понад 50% клієнтів здійснюють повторне вкладення коштів, збільшивши суму вдвічі”, – зазначив директор департаменту з контролю ліквідності та цінних паперів банку Сергій Кучерявий.

Як повідомлялося, Міністерство фінансів на аукціонах з розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) у вівторок, 21 травня, змогло опустити ставки ще на 0,1-0,27 відсоткових пункти (в.п.), довівши загальне їхнє зниження до 0,92-1,37 в.п. після зменшення Нацбанком з 26 квітня облікової ставки з 14,5% до 13,5% річних.

Згідно з даними на сайті Мінфіну, за річними паперами ставка відсікання знизилася з 15,15% до 15,05%, за дворічними – з 16,2% до 16,08% і за трирічними – з 17,2% до 16,93%.

, , ,