Станом на грудень 2022 року до 65% посівів озимих культур перебувають у доброму та відмінному стані, а стан решти 30-35% залежатиме від погодних умов упродовж зими.
Як повідомляється на сайті Міністерства аграрної політики в п’ятницю з посиланням на дані Укргідрометцентру, в поточному сезоні погодний фактор не вплинув на стан посівних культур.
“За візуальною оцінкою, на 65% (у 2021 році – 56%) обстежених полів рослини ввійшли в зиму в доброму та відмінному стані, на 28% (35%) площ стан рослин оцінювався як задовільний. На 7% (9%) площ рослини були слаборозвинені (не досягли безпечного для перезимівлі фазового розвитку). Найбільше таких посівів (від 7 до 28%) у Харківській, Вінницькій, Одеській та Львівській областях”, – зазначається в повідомленні міністерства.
За даними Мінагрополітики, Укргідрометцентр 28-30 жовтня провів дослідження запасів продуктивної вологи орного шару ґрунту під озимими культурами. На більшості засіяних площ запаси вологи були оптимальними (21-40 мм), на окремих площах східних, західних та північних областей шар ґрунту був перезволожений (понад 40 мм продуктивної вологи). Водночас у південних та на окремих площах центральних областей зволоження орного шару ґрунту було недостатнім для кінця осені (подекуди менше ніж 10 мм продуктивної вологи), найбільше таких площ було в Одеській області.
Також за даними агрометеорологічних обстежень озимих культур, у другій половині листопада 30-40% площ рослини досягли масового кущіння, що сприятливо для перезимівлі. На решті площ відзначалося утворення 3-го листка та листківки. Висота рослин становила від 10 до 24 см, кількість рослин на 1 кв. м становила в середньому 250-510, на кращих посівах 600-670 рослин. Кущистість сформувалася в межах 1,6-2,8 стебел в однієї рослини.
Як повідомлялося, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” заявив, що менші площі під озиминою в цьому сезоні Україна спробує компенсувати за рахунок нарощування площ під ярими культурами наступного року.
“Цього року було посіяно озимі зернові на 4,8 млн га на підконтрольних територіях. Це приблизно на 40% менше порівняно з минулим роком. Ми розраховуємо, що ярих культур навесні засіють більше, щоб компенсувати. Але очевидно, що більша мінна засміченість полів, фактор невизначеності та постійні атаки ворога вплинуть на кількісні показники нашого врожаю наступного року. Це проблематика, яку доведеться вирішувати”, – сказав прем’єр.
Він підкреслив, що уряд країни працює над залученням міжнародної підтримки, що має позитивно позначитися на валовому зборі врожаю наступного року. Так, сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вже погодилася надати країні насіннєвий матеріал, який дасть змогу збільшити загальні площі посівів ярих культур у 2023 році на 30%. Для порівняння, Україна під час посівної-2022 засіяла основними сільгоспкультурами 14,16 млн га земель, або 83,7% показників 2021 року в 16,92 млн га.