Business news from Ukraine

Business news from Ukraine

Темпи збуту кукурудзи й соняшнику в 2024 році зросли вдвічі — Agrohub

22 Липня , 2025  

Темпи реалізації продукції у сезоні-2024 були значно вищими порівняно з попереднім роком, особливо це стосується кукурудзи і соняшнику, повідомив Agrohub за результатами двох хвиль досліджень показників ефективності та результативності вирощування основних агрокультур сезону-2024.

“На момент проведення першої хвилі дослідження (кінець січня 2025 року), відсоток реалізації зазначених культур становив понад 60%, тоді як на кінець січня 2024 року реалізували лише 25% кукурудзи та 27% соняшнику”, – розповіли дослідники.

Згідно з дослідженням, соняшнику реалізували майже повністю, що було зумовлено скороченням його частки в структурі посівів і високим попитом з боку переробної промисловості, а також збільшенням кількості маслоекстракційних заводів. Для експортно-орієнтованих культур важливу роль у формуванні темпів реалізації відіграє стабільний морський експортний коридор: попри загрози та обстріли портової інфраструктури він залишився найефективнішим каналом реалізації продукції, зазначають аналітики

Позитивна цінова ситуація стала основним фактором зростання прибутковості агровиробництва у 2024 році, йдеться у звіті. Так, у багатьох культур знизилася точка беззбитковості, а показники рентабельності виросли. За підсумками сезону-2024, середній прогнозний показник EBITDA для таких культур як озимі пшениця, ріпак та ячмінь, а також соняшник і кукурудза становив $402 на 1 га, що перевищило торішній прогнозний рівень $94 на 1 га, тобто в 4,3 раза, підрахували в Agrohub.

Аналітики нагадали, що прогнозний показник EBITDA — це очікувана оцінка прибутковості на гектар, розрахована на основі актуальних цін реалізації вже проданої продукції та прогнозних цін на залишки.

Поміж культур із найбільш очікуваною прибутковістю в сезоні-2025 експерти вирізняють соняшник, кукурудзу і ріпак.

Незважаючи на те, що в сезоні 2024 урожайність досліджуваних культур знизилася, позитивна динаміка цін протягом року дозволила не лише утримати, а й підвищити рентабельність культур. Основною причиною зменшення врожайності стала посуха та спека у центральних, південних та східних регіонах. Температура ґрунту влітку сягала вище +60°C, а локальні дощі не змогли врятувати ситуацію. На заході, де традиційно більше опадів, зниження урожайності не було суттєвим, підкреслили дослідники.

До того ж аналітики звернули увагу на цікаву тенденцію динаміки витрат, яка спостерігається вже два сезони поспіль. Зокрема, витрати на вирощування незначно знизилися — у межах 8% щодо соняшнику і ріпаку, головним чином за рахунок скорочення витрат на добрива. Водночас на рівні 11% зменшилися витрати на засоби захисту рослин для соняшнику і кукурудзи, що зумовлено посушливими погодними умовами. Зниження урожайності з гектара та посушливі погодні умови спричинили зниження витрат на транспортування та доробку зерна, оскільки середня вологість зібраного зерна кукурудзи в сезоні-2024 становила 16,7% проти 19,8% рік тому.

“Сезон-2024 став ілюстрацією того, як аграрний бізнес в Україні вчиться адаптуватися до комплексних викликів: від війни й нестабільної логістики до зміни клімату та нестачі ресурсів. Зростання рентабельності та ефективності в таких умовах — це результат гнучкості, стратегічного планування та правильної агротехніки”, — резюмувала керівниця напрямку Agrohub Benchmarking Оксана Боброва, слова якої наведено в повідомленні.

У дослідженні першої та другої хвилі показників ефективності та результативності вирощування основних агрокультур сезону-2024, яке провела компанія Agrohub, взяли участь 14 найбільших українських агрохолдингів. Загальна площа аналізу охопила 1,7 млн га у восьми макрорегіонах України.

Дані щодо обсягу збуту сільгоспкультур за результатами сезону-2024 представлено з досліджень компанії Agrohub, проведених у січні-травні 2025 року серед 83 польових компаній із загальною площею 1,7 млн га. Площа досліджуваних культур: соняшнику -302,5 тис. га, кукурудзи – 363,4 тис. га, сої – 411,2 тис. га, озимої пшениці – 403,5 тис. га, озимого ріпаку – 169,5 тис. га та озимого ячменю – 18 тис. га.

 

, ,