Business news from Ukraine

У ЄС заявляють, що переговори про вступ України до ЄС будуть суворими і вимогливими

25 Червня , 2024  

У ЄС заявляють, що переговори про вступ України до Європейського союзу будуть суворими і вимогливими, рішення про те, чи виконано всі умови для їх завершення, ухвалюватимуть держави-члени ЄС.

“Переговори про вступ, які ми розпочинаємо сьогодні, будуть суворими та вимогливими. Завдяки рішучості та цілеспрямованості ми впевнені у вашій здатності довести справу до успішного завершення. Ми підтримуватимемо вас у ваших зусиллях, і ми з нетерпінням чекаємо на можливість привітати вас як повністю повноправного члена Євросоюзу”, – заявила у вівторок у Люксембурзі на відкритті Міжурядової конференції, що знаменує собою початок офіційних переговорів щодо вступу України до ЄС, міністр закордонних справ Бельгії, яка головує в ЄС, Хаджа Лабіб.

При цьому вона уточнила, що саме держави-члени ЄС вирішуватимуть, чи виконано умови для завершення переговорів, беручи до уваги зміни в законодавстві ЄС з моменту відкриття перемовин і готовність України до членства.

Представляючи затверджені рамки для перемовин, міністр повідомила, що вони ґрунтуються на “врахуванні досвіду минулих розширень і триваючих перемовин щодо приєднання, а також на законодавстві ЄС і належним чином відображають переваги та особливості України”. “Переговори спрямовані на те, щоб Україна повністю прийняла норми ЄС і забезпечила їх повне впровадження та дотримання. Переговори також включають у себе переглянуту методологію розширення, яка забезпечує ще більший фокус на фундаментальних реформах у переговорах про вступ. Тому Україні буде необхідно повністю прийняти та продовжувати здійснювати реформи у сфері верховенства права та основних свобод, зміцнювати демократичні інститути та державне управління реформи, а також економічні критерії”, – деталізувала міністр.

Крім того, Україні потрібно буде приділити особливу увагу судовій реформі, боротьбі з корупцією, а також захисту та недискримінаційному поводженню з особами, які належать до національних меншин. “Щоб забезпечити незворотність прогресу в цих галузях та їхню повну й ефективну реалізацію, прогрес перебуватиме під пильним наглядом Комісії, яка регулярно доповідатиме про це Раді”, – повідомила Лабіб.

За її словами, “вирішальну важливість упродовж усього процесу згаданих реформ матиме прогрес у виконанні фундаментального кластеру (кластер про фундаментальні цінності), що й визначатиме загальний темп переговорів”. “Це дасть достатньо часу, щоб створити необхідне законодавство, інституції та солідний послужний список реалізації до завершення переговорів. Звіти про скринінг, який буде підготовлено Комісією, міститиме суттєві рекомендації, зокрема щодо завдань, які будуть вирішені в прийнятих дорожніх картах владою України”, – додала міністр.

Водночас Лабіб висловила очікування, що Україна, як майбутня держава-член, дотримуватиметься цінностей ЄС, “а саме поважатиме людську гідність, свободи, демократію, рівність, верховенство права, закон і повагу до прав людини, включно з правами особистості на приналежність до меншин”. “Крім того, вступ до ЄС передбачає своєчасне та ефективне впровадження всього законодавства ЄС або acquis ЄС у тому вигляді, в якому вони існували на момент приєднання. Відповідно до переглянутої методології розширення, розвиток достатнього адміністративного та судового потенціалу, як частини фундаментального кластеру, є ключовим моментом у виконанні всіх зобов’язань, що випливають із членства. Добросусідські відносини з країнами-членами ЄС та з іншими партнерами по розширенню залишаються важливими”, – розповіла вона.

Міністр заявила, що ЄС вітає “стратегічну прихильність України до свого шляху в ЄС та її високу узгодженість із загальною Зовнішньою політикою і політикою безпеки ЄС та його обмежувальними заходами”. “Ми закликаємо Україну продовжувати цю позитивну тенденцію до повної узгодженості відповідно до поваги до принципів суверенітету і територіальної цілісності, в тому числі для членів ЄС. Узгодженість із Зовнішньою та безпековою політикою ЄС є ключовим аспектом процесу інтеграції до ЄС і чітким вираженням стратегічного вибору”

Крім того, за словами Лабіб, паралельно з переговорами про вступ Союз і Україна продовжать діалог із громадянським суспільством і культурне співробітництво з метою “зближення людей і забезпечення підтримки громадянами процесу приєднання”. “Ми очікуємо, що Україна продовжить стратегічно інформувати про переваги та зобов’язання процесу приєднання та членства в ЄС свою громадськість, включно з боротьбою з дезінформацією”, – зазначила вона.

,