Україна в січні-червні 2024 року експортувала до Європейського Союзу товарів на $10,97 млрд, що на 9,7% менше, ніж у першому півріччі 2023 року, повідомив заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка.
“Це очевидна кореляція транспортних шляхів. Найбільше експорт до ЄС скоротився до сусідніх держав – до Польщі на 25,7%, до Словаччини – на 21,3%, до Угорщини – на 67,2%, до Румунії – на 50,2%. Своєю чергою, істотно зріс експорт до Іспанії (81,1%), Італії (24,7%), Нідерландів (22,4%)”, – написав він у Facebook.
Качка звернув увагу, що ця кореляція дає змогу чітко бачити торгівлю з ЄС без вимушеного транзиту в треті країни.
“Це дасть нам змогу врегулювати купу проблем, які накопичилися у відносинах із сусідніми країнами”, – припустив він.
Торгпред України підкреслив, що наявні проблеми свідчать про те, що за 2022-2024 роки Україна істотно звузила коло “чутливих” товарів у торгівлі. До війни такими була сталь, що піддавалася торговельному захисту, і 36 категорій аграрних товарів, які підпадали під тимчасову лібералізацію – квотування.
Він нагадав, що в рамках нинішнього етапу автономних торговельних заходів кількість таких чутливих товарів зменшено до семи: птиця, яйця, цукор, мед, кукурудза, овес, крупи.
Коментуючи запроваджені Європейською Комісією квоти на українські цукор і яйця, Качка зауважив, що активний експорт з України досяг певних порогових меж.
“Якщо торгівля цукром з ЄС зупинена для нормалізації торгівлі відповідно до рішення української сторони, то експорт яєць буде продовжуватися. Ми розраховуємо, що до української продукції застосовуватиметься загальна квота ЄС у рамках СОТ і застосовуватиметься знижене мито в EUR15,2 за 100 кг (квота 09.0154)”, – написав він і додав, що всі ці нюанси проговорено як з ЄС, так і з ринком.
Торгпред України наголосив, що спільна мета України – спільно з ЄС врегулювати всі чутливі питання і визначити чіткі параметри торгівлі в рамках Угоди про асоціацію до 5 червня 2025 року.