Business news from Ukraine

Business news from Ukraine

Європа може повернути квоти на м’ясо птиці, яйця та заморожені фрукти з України

10 Травня , 2023  

Європейська комісія вивчає ситуацію на ринку м’яса птиці, яєць і заморожених фруктів і готова повернутися до тарифних квот, якщо Україна збереже нинішній масштаб їхніх постачань до Європи, заявив комісар ЄС із сільського господарства Януш Войцеховський.

Під час засідання парламентського комітету із сільського господарства, яке відбулося в понеділок, він повідомив, що наразі немає підстав забороняти ввезення з України будь-яких інших товарів, окрім пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику в Болгарію, Польщу, Румунію, Угорщину та Словаччину. Ці товари також дозволено провозити транзитом через територію цих п’яти країн, пише pap.pl.

За інформацією Войцеховського, перевірки ринку, згідно з чинним правовим режимом, завершаться в листопаді, а згідно з оновленими правилами, якщо процедура розпочнеться в червні, то вони завершаться у вересні.

“Ситуація на ринку м’яса птиці не тільки локальна, а й загальноєвропейська, і досить імовірно, що якщо імпорт справді продовжиться в таких масштабах у поточні місяці, відбудеться повернення до тарифних квот, що діяли до лібералізації”, – сказав він.

Як сказав єврокомісар, ЄК стежить за ситуацією на ринку яєць. Є зростання імпорту, і це також покривається процедурою надмірного імпорту. “Якщо ця процедура покаже надмірний імпорт, будуть введені квоти або заборона на імпорт”, – додав він.

За інформацією Войцеховського, 2022 року імпорт заморожених фруктів з України до ЄС сягнув 44 тис. тонн, що на 18,9% більше, ніж 2021 року, коли обсяги поставок становили 37 тис. тонн.

“Ця ситуація буде контролюватися. Якщо протягом сезону з’ясується, що існує загроза польським, європейським виробникам, Єврокомісія готова ввести обмеження навіть у надзвичайному, експрес-режимі. Це залежить від того, якою буде ситуація під час сезону, як розвиватиметься ситуація в найближчі місяці”, – наголосив він.

Згідно з даними єврокомісара, з квітня 2022 року і до кінця березня 2023 року Україна експортувала 48 млн тонн пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику, з них 24 млн тонн було відправлено в Африку та Азію, приблизно 24 млн тонн – до країн ЄС, з них 10,3 млн тонн – до п’яти прифронтових країн.

Войцеховський уточнив, що до Польщі надійшло 4,1 млн тонн українського зерна, з яких 3,3 млн тонн залишилися в країні, а 700 тонн пройшли транзитом.

Найбільшою транзитною країною, через яку йшло українське зерно, стала Румунія, територією якої прослідувало 9 млн тонн, з них 2,5 млн тонн залишилися в країні.

Як констатував Войцеховський, безконтрольного ввезення зерна в ЄС з України не було. Через наростання проблеми в прифронтових країнах було запроваджено тимчасову заборону на ввезення до Болгарії, Польщі, Румунії, Угорщини та Словаччини. “Існуючі обмеження, “ймовірно”, будуть продовжені”, – пише польське видання.

Єврокомісар нагадав, що вільна торгівля з Україною дуже вигідна для польської економіки. У 2022 році з Польщі в Україну було експортовано товарів майже на EUR10 млрд, а імпортовано на суму менше ніж 6 млрд злотих (EUR1,254 млрд). При цьому він зазначив, що це 1/3 всього експорту ЄС, вартість якого становила EUR30 млрд. На другому місці – Німеччина з експортом у EUR4 млрд.

“Якщо мене хтось запитував, чому я виступаю за лібералізацію торгівлі з Україною, то тільки тому, що цього вимагали не тільки політичні, а й економічні причини”, – процитувало єврокомісара польське видання.

, , , ,