Relocation проаналізував стан свіжих даних щодо міграції в Італії та вивів низку тенденцій і особливостей. Станом на початок 2025 року в Італії офіційно проживає 5,2 мільйона мігрантів, що становить близько 9% від загального населення країни, яке дорівнює 58,5 мільйонам осіб. У нашому дослідженні ми спираємося на офіційні дані країни. Слід мати на увазі, що за різними оцінками в Італії ще близько 4 млн мігрантів може проживати незаконно. Італія залишається важливим пунктом тяжіння для мігрантів завдяки географічному положенню, економічним можливостям і членству в ЄС.
Мігранти відіграють досить значущу роль в економіці країни, займаючи робочі місця в секторах, де спостерігається нестача місцевої робочої сили.
Деталізований аналіз основних груп мігрантів
- Мігранти з країн Північної Африки
- Їхня чисельність понад 1,2 мільйона осіб (майже чверть від усіх мігрантів). Основні країни їхнього походження: Туніс, Марокко, Єгипет, Алжир. Мігранти з цих країн зазвичай зайняті в сільському господарстві (сезонні роботи зі збирання фруктів і овочів), у будівництві як різноробочі, у сфері послуг – прибирання, вантажоперевезення.
- Особливостями цієї групи мігрантів з Північної Африки є те, що вони більш активно працюють у південних регіонах країни, таких як Апулія і Калабрія, де сільське господарство відіграє ключову роль.
- Громадяни Східної Європи
- Чисельність: близько 1-1,2 мільйона осіб (20% від усіх мігрантів).
- Основні країни походження цієї групи мігрантів Румунія, Албанія, Україна, Молдова. Сфери зайнятості цієї групи різноманітні, але, як правило, це догляд за літніми людьми – понад 50% зайнятих у цій сфері становлять мігранти зі Східної Європи, будівництво – висококваліфіковані робітники і майстри, послуги – прибирання, домашній персонал, медперсонал, перукарні, салони масажу і краси.
- Завдяки культурній та географічній близькості, мігранти зі Східної Європи легко інтегруються в італійське суспільство, особливо в північних регіонах, таких як Ломбардія і Венето, а також у столиці.
- Мігранти з Азії
- Чисельність цієї групи: близько 800 000 – 900 000 осіб (15% від усіх мігрантів). Основні країни походження – Китай, Філіппіни, Бангладеш, Індія, Пакистан. Сфери зайнятості різноманітні, – від ресторанного бізнесу (кухарі, офіціанти, співробітники ресторанів), до текстильної та взуттєвої промисловості в районах Тоскани (наприклад, Пратто). Китайці та інші азіати активно розвивають свій малий бізнес – магазини, ресторани, пральні.
- Біженці та прохачі притулку
- Чисельність цієї групи близько 500 000 осіб. Основні країни походження – Сирія, Афганістан, Еритрея, Сомалі. Сфери зайнятості – тимчасові сільгосп роботи і некваліфікована праця в будівництві.
- Багато з цих мігрантів прибувають морськими маршрутами через Середземне море. Південні регіони Італії, такі як Сицилія. Неофіційно таких мігрантів може проживати в Італії ще близько півмільйона осіб. Найчастіше такі мігранти перебираються в Німеччину і північну Європу для отримання соціальної допомоги.
- Мігранти з Латинської Америки
- Чисельність цієї групи не менше 200 000 осіб, основними країнами походження є Перу, Еквадор і Бразилія.
- Сфери зайнятості – прибирання, догляд за дітьми, і будівництво. Мігранти з Латинської Америки найчастіше працюють у великих містах, таких як Рим і Мілан, завдяки існуючим співтовариствам і мовній близькості.
- Громадяни ЄС (за винятком Східної Європи) Чисельність цієї групи не менше 500 000 осіб (10% від усіх мігрантів). Основні країни походження – Німеччина, Франція, Іспанія. Сфери зайнятості IT, медицина, фінанси
- Освіта та наука.
- Особливості: Ці мігранти мають право на вільне працевлаштування в Італії, що спрощує їхню інтеграцію.
Зайнятість мігрантів за галузями
Сільське господарство:
Понад 30% працівників – мігранти, переважно з Північної Африки та Східної Європи.
Сезонний характер роботи робить цю галузь особливо залежною від мігрантів.
Будівництво:
Близько 20% працівників – мігранти, особливо з Албанії, України та Північної Африки.
Послуги та домашній персонал:
Мігранти займають до 60% робочих місць, включно з прибиранням, доглядом за дітьми та літніми людьми.
Ресторанний і готельний бізнес:
Значну частину персоналу (до 40%) складають мігранти з Азії та Східної Європи.
Промисловість і виробництво:
Мігранти з Азії (особливо китайці) відіграють ключову роль у текстильній промисловості.
Система допомоги мігрантам в Італії
Центри прийому мігрантів:
На півдні країни, особливо в Сицилії та Лампедузі, діють центри для тимчасового розміщення мігрантів. Надається соціальна допомога – фінансова підтримка для біженців і прохачів притулку, а також програми інтеграції: мовні курси, професійна перепідготовка. Діти мігрантів мають право на безкоштовну освіту в державних школах. Безкоштовний доступ до первинної медичної допомоги для всіх мігрантів, незалежно від їхнього статусу.
Мігранти відіграють важливу роль в економіці Італії, займаючи ключові позиції в сільському господарстві, будівництві та сфері послуг. Однак успішна інтеграція цих груп вимагає комплексного підходу, що включає соціальну підтримку, освітні ініціативи та правовий захист. Зусилля щодо поліпшення умов для мігрантів допоможуть Італії не тільки зберегти стабільність на ринку праці, а й поліпшити загальний економічний клімат.
Джерело: http://relocation.com.ua/analiz-migratsii-v-italii-ot-relocation/
RELOCATION, ІТАЛІЯ, Міграція