Світове виробництво пшениці 2025 року, згідно з прогнозом Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), становитиме 795 млн тонн, що відповідає рівню 2024 року. Організація зафіксувала різноспрямовані тренди серед найбільших країн-виробників.
В ЄС очікується зростання виробництва до 135,5 млн тонн (+12% р/р) завдяки розширенню посівів і поліпшенню погодних умов. При цьому ФАО вказує на дефіцит опадів у східній частині блоку, що може вплинути на підсумкову врожайність.
У Росії виробництво пшениці, як очікується, знизиться через низьку вологість ґрунту і скорочення посівних площ. Аналогічна ситуація спостерігається в США, де посуха вплинула на посіви озимої пшениці, що призведе до зниження загального обсягу врожаю.
Виробництво пшениці в Україні, за оцінкою ФАО, виявиться нижчим за середній п’ятирічний показник. Головні причини – триваючий збройний конфлікт і посушливі погодні умови.
У Канаді очікується збільшення посівних площ під пшеницею завдяки ціновим стимулам, однак це буде врівноважено зниженням урожайності. Обсяг виробництва залишиться на рівні 2024 року, але перевищить середній п’ятирічний рівень.
ФАО прогнозує, що в Індії врожай сягне рекордного рівня – 115,4 млн тонн. Зростання зумовлене розширенням посівних площ, державними субсидіями та високими ринковими цінами.
У країнах Близького Сходу та Північної Африки прогнозується зниження врожаю на тлі нестачі опадів. В Аргентині очікується зростання виробництва за рахунок розширення посівів. В Австралії прогнозується помірне зниження обсягу врожаю, проте показник залишиться вищим за 30 млн тонн.
За оцінкою ФАО, виробництво зернових у світі 2024 року становило 2,849 млрд тонн, що на 0,3% нижче рік до року. Прогноз споживання зернових у 2024/25 маркетинговому році становить 2,868 млрд тонн, включно з 1,534 млрд тонн фуражного зерна (+1,1% р/р) і 795,4 млн тонн пшениці, що трохи нижче рівня попереднього сезону.
Сербія, згідно з національними джерелами, планує зберегти врожай пшениці в межах 3 млн тонн. Очікується, що погодні умови дадуть змогу досягти результатів, вищих за середні. Країна продовжить експорт до Італії, Туреччини та країн регіону.
Раніше інформаційно-аналітичний центр Experts Club випустив аналіз основних виробників пшениці по країнах світу за період 1991-2023 роки – https://youtube.com/shorts/NMwidrCI6iY?si=hE3BXbdvWOG30Nld