Business news from Ukraine

Вітрова та сонячна енергетика вперше в історії Китаю перевершили за потужністю вугільну енергетику

3 Серпня , 2024  

Вітрова та сонячна енергетика за підсумками першої половини 2024 року вперше в історії Китаю разом перевершили за потужністю вугільну енергетику, повідомляє South China Morning Post (SCMP) з посиланням на звіт Китайської електроенергетичної ради (CEC). Так, частка вітрової та сонячної генерації становила 38,4% (1180 ГВт) від загальної встановленої потужності в 3070 ГВт, а частка вугілля впала до 38,1% (1170 ГВт).

У CEC очікують, що цього року Китай додасть у мережу близько 300 гігаватів (ГВт) сонячної та вітрової енергії – у результаті їхня сукупна потужність становитиме понад 40% від загальної встановленої потужності в 3300 ГВт усіх джерел енергії.

Китай, який зараз є найбільшим у світі споживачем, виробником та імпортером вугілля, знизить його частку в енергобалансі до 37%, підрахували в СЕС.

Як зазначають аналітики Rystad Energy, причина цієї зміни – зростаючий акцент на більш чисті джерела енергії та відмова країни від викопного палива. До 2016 року в країні щорічно зводилося близько 50 ГВт вугільних станцій, але водночас Китай почав робити значні інвестиції у відновлювану енергетику.

З 2020 року щорічні введення установок вітрової та сонячної енергетики постійно перевищують 100 ГВт, що втричі-вчетверо більше за приріст потужностей з вугілля. Відтоді цей імпульс тільки набрав темп, і торік Китай встановив рекорд, збільшивши потужності сонячної та вітрової енергетики на 293 ГВт.

Динаміка у вугільній енергетиці, навпаки, скорочується: у 2023 році було додано близько 40 ГВт вугільної генерації, а в першій половині 2024-го, за оцінками Rystad Energy, – лише 8 ГВт. “Уряд запровадив суворіші обмеження на нові вугільні проєкти для досягнення цілей зі скорочення викидів вуглецю. Зусилля зараз зосереджені на поетапній відмові від невеликих вугільних електростанцій, модернізації наявних з метою скорочення викидів і забезпеченні дотримання більш суворих стандартів для нових проєктів. У результаті річний розрив у нарощуванні потужностей між вугіллям і чистою енергією різко збільшився, сягнувши 16-кратної різниці в першій половині 2024 року”, – зазначають експерти.

Аналітики Rystad Energy прогнозують, що до 2026 року тільки сонячна енергетика перевершить вугільну як основне джерело енергії в Китаї. Так, сукупна потужність сонячної генерації перевищить 1,38 терават (ТВт), що на 150 гігават (ГВт) більше, ніж потужності з вугілля.

Водночас чиста енергетика в Китаї в міру зростання потужностей стикається з такими істотними викликами, як низький рівень використання і перебої в роботі. Як вважає Rystad Energy, розв’язання цих проблем вимагає істотного поліпшення енергомереж для підвищення гнучкості передачі енергії та можливостей для зберігання. Акумулятори також матимуть вирішальне значення для підтримки надійності енергосистеми, забезпечуючи збереження стабільності в той час, як чиста енергетика розширюється для задоволення потреб населення, що зростає.

Китай прагне досягти пікових значень викидів CO2 до 2030 року і домогтися вуглецевої нейтральності до 2060 року. У рамках цього плану частка споживання невикопних видів енергії має піднятися приблизно до 25% до 2030 року.

, ,